----------------------------------- OptikOla 21 Feb 2017 14:02 Obiectiv 60mm ----------------------------------- Departe de mine gandul de a intra in vreo disputa sau concurenta teoretica cu cineva. Mie mi s-a parut interesant titlul acestui topic si l-am urmarit de la bun inceput. Consider ca a fost si este un prilej de discutii pe o tema de interes general. 1. In privinta subcorectiei obiectivului, nerezolvabila din distantier, dl Zoth a gasit o solutie eleganta, lentila de corectie, solutie pe care si altii o stiam, dar dansul, cu amabilitatea caracteristica a si calculat-o, dand datele rezultate din calcul. 2. In privinta dilemei daca obiectivul e Fraunhofer sau Baker, eu cred ca s-a dorit a fi un Fraunhofer, dar in procesul de fabricatie a iesit un obiectiv... chinezesc... In plus (si asta spune multe, despre asa-zisul "producator german") Bresser sustine pe site-ul sau, dar si in manualul lunetei ca ajunge la o magnificatie de 525X! Se adreseaza noua, astronomilor amatori sau celor care sunt zero absolut in optica? 3. Mie testul, realizat pe obiectivul in cauza, pentru evidentierea inelelor lui Newton, mi-a aratat ca obiectivul are probleme mai grave chiar decat subcorectia. Una din suprafete nu e calota sferica perfecta pe intreaga suprafata. In acest caz nu se mai poate rezolva situatia printr-o cuantificare de date care se pot introduce intr-o formula de calcul sau intru-un soft specialiazat. Diafragmare? Adica sa transformam luneta in 40/700, de exemplu? Omul a cumparat 60/700, nu un 40/700!!! Pai unde a fost controlul de calitate? Cum a ajuns luneta asta in magazin? 4. Hai sa admitem ca ignoram defectul "de tesire" si aberatia mare de sfericitate, inexplicabila pentru un F/12 si corectam doar subcorectia, desi nu facem bine sa ignoram. Ce facem? S-a gasit solutia lentilei de corectie, prin soft (care a lucrat cu un obiectiv virtual, trebuie spus si asta, nu cel real, care mai are si alte probleme). Acum Iulian sa treaca la pasul doi. Sa comande lentila cu datele specificate! O va face? Ma indoiesc... De ce nu o va face? Pentru ca lentila de corectie, strict in acest caz, e o solutie pur teoretica, fara finalitate practica. Nu o are in cutia cu lentile, si nici daca cauta si la prieteni, chiar la noi toti, nu o va gasi. Iar de comandat nu e nici simplu, nici ieftin. Dar exercitiul teoretic a fost admirabil si trebuie sa multumim dlui Zoth pentru contributie. 5. Eu am sugerat, tot teoretic, intr-un post anterior, ca daca tot ar comanda o lentila, sa camande una corect realizata, in locul celei cu probleme, decat sa adauge o sticla in plus unui obiectiv deja cam compromis... Sau si mai simplu, sa caute acest obiectiv, caci luneta asta e foarte raspandita si nu demult cineva a vandut tubul optic cu obiectiv cu tot cu 100 lei... Poate nimereste unul bun, caci cumpararea de obiective chinezesti e chestiune si de noroc (elegant se spune "dispersie a parametrilor". Facand o paralela, trebuia sa cumperi 100 de tranzistori IPRS 2N3055, ca sa poti face o pereche...) In concluzie, eu spun ca nimeni de aici nu a denaturat discutia, caci a fost o experienta pentru noi toti, si toti au invatat cate ceva din aceste contributii. Cat despre obiectivul care a creat topicul nu stiu ce mai bine: sa ne suparam pe chinezi ca au gresit reteta sau sa le multumim ca ne-au facut sa ne adunam aici ca sa avem o discutie interesanta si instructiva?