----------------------------------- zoth 01 Ian 2017 19:05 ----------------------------------- Plecand de la lecturile capitanului Picard s-a ajuns la un subiect pe care il consider fascinant: Astronomia babiloniana, subiect care cred ca ar merita dezvoltat intr-o discutie separata la sectiunea de Istorie. Nu am avut privilegiul sa gasesc carti care sa trateze special acest subiect si din cauza asta nu ma pot considera documentat, stiu si eu ce stie cam toata lumea sau mai putin. Poate exista colegi care au citit mai mult si care-mi pot satisface o curiozitate: cumva istoricii care au studiat civilizatiile din zona respectiva au remarcat o perioada bine delimitata de inflorire a culturii/astronomiei babiloniene sau evolutia s-a facut cumva gradual, un fel de preluare in pasi de dans a cunostintelor sumeriene si apoi dezvoltarea acestora? Intrebarea mi se pare justificata deoarece sumerienii cunosteau ceva astronomie cu mai bine de 2000 de ani inaintea infiintarii imperiului babilonian. Nu stiu de ce dar am senzatia ca sumerienii cunosteau luneta astronomica, cea de pe vremea lui Galilei fiind un LE pe subiect ... :roll: