----------------------------------- Mitu Catalin 24 Dec 2016 17:10 Focuser electric ----------------------------------- Desi nu arata deloc bine chestia asta isi face datoria fara probleme si nu e deloc invaziva (telescopul nu trebuie modificat deloc , se monteaza in gaurile si cu suruburile originale , exeptand unul care trebuie inlocuit cu unul mai lung ) Tabla este usor elastica ,asadar daca vreau sa focusez manual ridic usor ansamblul electric si pot misca rotile .Cat despre elementul de antrenare e vorba de pun motoras cu un tren de roti demultiplicator alimentat printr-un buton ce se apasa si un alt buton inversor al polaritatii . Am adaugat inseriat si un beculet care imi confirma ca circuitul este inchis si taie in continuare din elanul motorasului si le-am montat impreuna cu un intervalormetru diy in aceeasi cutie . Legaturile le-am facut prin perechile nefolosite ale cablului UTP ce face legatura cu laptopul din observator , asa am un cablu in loc de trei . L-am facut ca sa pot focusa de la distanta , manual din camera alaturata observatorului . Ideea merge si cu un motor pas cu pas dar deocamdata ma multumeste deplin versiunea asta preistorica .