----------------------------------- rabeir 17 Dec 2016 17:44 ----------------------------------- Asta poate fi o discutie foarte buna de vreo 7 beri, fiind multe aspecte de povestit si detaliat. Sa incerc pe scurt... Nu exista solutie buna la toate problemele. In primul rand este lungimea focalei, care va dicta ce poti incadra in poza. Vrei sa faci cadre foarte largi cu calea lactee sau un pic mai mici cat sa incapa o constelatie? 12-50mm Aici poti spera sa faci expuneri de 15s pina incepe sa se vada ca pamantul se misca si stelele incep sa traseze dare de lumina pe senzor. Cu focale mai lungi de 50mm cam scade luminozitatea, trebuie sa cresti expunerea peste 15 secunde si ..incepi sa ai nevoie de montura ca sa poti compensa miscarea pamantului. Uite un exemplu de cadru la 50mm insa cu camera modificata (spectru largit), montura si expuneri stackate de 5min: http://www.astrobin.com/124452/B/?image_list_page=2&nc=&nce= Eu unul am abordat predominant cu telescoape intre 750-1200mm, newtoniene fara exceptie pina acum... Am considerat ca obiectivele adevarate sunt mai scumpe decat telescoapele entry si pot face mai putin pe astro. Pareri vei gasi in toate extremele insa. Eu te-as sfatuii sa scoti tot ce-i mai bun din ce ai deja sau ce-ti permiti fara investitii majore, fie el si obiectivul standard. Cred ca numai prin evolutie continua si invatare iti vei pastra pasiunea vie si te vei dezvolta armonios impreuna cu ea. Daca pui mana pe 20000 euro si iti iei super scule, e foarte foarte posibil sa ti se taie maioneza de stat prin frig sau indurat tzantarii, iar rezultate tot nu vor fi daca nu inveti niste concepte si lucruri.