----------------------------------- art.kent 10 Dec 2016 20:13 Dobson facut acasa! ----------------------------------- Salutare, Va prezint jurnalul de constructie pentru telescopul meu reflector de 200mm focala 1200mm pe montura dobson. - multa documentatie, o luna inainte sa ma apuc, am studiat; - oglinda principala parabolica de 200mm grosime 30mm; - secundara am primit-o la pachet cu principala, barilet si spider din America 100$; - cautator de 6x40 tot din America cadou; - focuser 1.25" de pe ebay 26$; - laser colimare ebay 20$; Unelte: - bomfaier; - autofiletanta sau bormasina; - ruleta; - set burghiee; - Ferastrau pendular (soricel); - freza pt lemn, cu asta am taiat gaura pentru ocular; Am cumparat o teava pvc sn4 de 250mm diametru si 1m lungime de la Dedeman, dupa care am taiat doua bucati pentru ca am vrut sa fac telescopul "open tube", astfel oglinda se raceste mai usor. Dupa ce am taiat cele doua bucati am vopsit exteriorul cu alb si interiorul cu negru mat. Am masurat distanta focala a oglinzii principale si am facut calculele distantei dintre tuburi si unde sa dau gaura pentru focalizator. Am folosit o freza pentru lemn si o autofiletanta pentru a da gaura pentru focuser 45mm in cazul meu. Dupa ce am obtinut cele doua tuburi am cumparat 4 cozi de mop din lemn dupa cum se vede in poze si am unit tuburile cu prindere prin suruburi in asa fel incat distanta focala sa imi ajunga la jumatatea cursei focalizatorului. Suportul oglinzii principale este facut din doua discuri de pal, unul de dimensiunea oglinzii care tine oglinda cu 3 cleme, si unul de dimensiunea tubului. Dupa cum se vede in poze discurile sunt prinse intre ele cu suruburi si arcuri intre ele pentru a putea alinia oglinda. Montura dobson am facut-o cu pal de mobila pe care deja il aveam deja. Dupa ce am montat totul am trecut la colimarea cu laserul, m-am inspirat din zeci de clipuri de pe YouTube. In final prima data am vazut luna cu ocular de 25mm, am ramas cu gura cascata. Ca si cost total undeva la 900 lei, cu ajutorul unui prieten din america.