----------------------------------- catalin dumitru 03 Dec 2016 01:39 ----------------------------------- @Erwin , eu personal nu am găsit ocular obișnuit care prin focala scurtă să îmi dea măriri zdravene și pe deasupra imagini de calitate , pe obiective acromate obișnuite , de luminozitate ridicată . Pentru asemenea "performanțe" folosesc ansambluri microscopice special construite pentru a gestiona conuri luminoase cu unghi mare . Cu obiectivele tip RFT , nu e de glumă . Dacă la lunetele lungi mai merge cu sisteme simpliste , cu oculare kellner și lentile barlow , la cele rapide se împute treaba. Fără a intra in prea multe detalii , acel 'obiectiv' ca de microscop ce ține loc de barlow (și de redresor) trebuie gândit in asa fel ca să aibă și diametru maricel dar să nici nu strice imaginea . Pentru lunete cu obiectiv lent merge bine cu scheme ploss simetrice , din dubleti identici si cu sfericitate neutră . La RFT-uri in schimb , e bine ca dubletul de intrare să aibă focală mică și să fie supra corectat , cu atat mai mare supra corecția , cu cat e mai luminos obiectivul lunetei . Cel de al doi-lea dublet tre' să fie mai mare in diametru , mai lung la focală și ușor sub corectat . Distanța dintre lentilele acestui ploss intermediar se ajustează privind o țintă luminoasă , o bilă de pix luminată de soare , de exemplu , până se obtin imagini identice in intra și extra focal , cu "microscopul" format din ocular , tub și ploss-ul in discuție . Nu e greu , e doar ceva mai migălos dar rezultatele se vad imediat . Ocularul trebuie de asemenea gândit să nu irosească din câmpul aparent , dacă acesta e mediu sau mare . Din cauză că ocularul mărește de fapt pupila de ieșire din redresorul amplificator , se poate ajunge in situația in care câmpul aparent nu e ocupat in totalitate de imaginea finală . Inițial ești tentat să crezi că nu ai ce face decât să mărești diametrul obiectivului sau să prelungești nesimțit de mult tubul dintre ocular și "vehicul" . De fapt asta se întâmplă la ocularele la care lentila de câmp e aproape de cea ce ochi și nici nu contribuie enorm la focala finală a respectivului ocular . Adică oculare cu relief generos . In schimb , ocularele la care lentila de câmp e aproape de planul focal al lentilei de ochi , asigură mărirea corespunzătoare a imaginii ieșite din vehiculul redresor și astfel câmpul aparent e ocupat integral de imagine . Există un dezavantaj , eye-relief-ul e mic și de aceea lentila de ochi e bine să aibă diametru de măcar doi centimetri, dacă AFOV-ul e peste 50 grade . Lentila de câmp trebuie și ea să fie destul de curată , să nu deranjeze particulele de praf prea mari . Nu e greu de obținut , pentru că această lentilă de câmp nu e nevoie să fie plasată chiar in focala celei de ochi. Diafragma ocularului e și ea aproape , la doar câțiva milimetri de lentila de câmp , în exteriorul opticii , bineînțeles . Ocularul folosit de mine in situatia detaliată mai sus e o corcitura de ramsden cu ortho abbe , in schemă 1-3-1 . Merge al naibii de bine pe orice . Optica lui am montat-o in corpul de la un ocular de proiecție de 40 mm , făcut de IOR pe vremea lui Pazvante .