----------------------------------- claudiu daniel 30 Noi 2016 00:35 ----------------------------------- Focuser pentru oculare de 2 inci trebuie , ocular de 2 inci din punctul meu de vedere nu-ti trebuie decat unul singur de camp aparent mai larg ,focala de 28-30 mm, cel mult 30 mm pentru campuri vizuale largi . In rest nu trebuie sa fie pe 2 inci . Sper ca nu te zgaraie pe creier coma , la raportul asta focal se vede binisor in ocularele mai generice , dar daca pui obiectul in centru campului vizual si bagi in seama marginile campului doar pentru senzatia de panorama , poti trai cu asta . Nu trebuie sa neglijezi ocularele , sunt o parte importanta din telescop . Asa am inteles si eu legat de focuserul elicoidal ,doar ca mie ,cu ce aveam la indemana ,mi s-a parut mai dificil de realizat decat unul crayford , intre rulmenti pe verticala trebuie sa fie o distanta pe care daca o tot micsorezi ,in dorinta de a face focuserul cat mai scurt , apar probleme de stabilitate a tubului port ocular . Daca il faci elicoidal pe filet , miscarea trebuie sa fie cursiva si fara joc intre piesele filetate , altfel nu e de bine . Tubul port ocular trebuie sa aiba o cursa care sa iti permita sa ajungi in focus cu diferite accesorii: daca pui placa focuserului pe interior (in cazul in care am inteles bine ) e posibil ca tubul portocular sa intre in calea razelor de lumina care intra in telescop ( nu stiu cat de groasa ti-ai planificat tu sa fie placa aia ) . Tu ai mai privit printr-un telescop pana acum ? Detalii in galaxii nu ai sa vezi ca in poze, abia percepi ceva urme de brate la m51 cu 250 mm ( daca aveam cer mai negru mai scoteam ceva de la ea ) in schimb roiurile globulare , nebuloasa orion sunt fantastice . Telescopul e skywatcher 255 mm. Campul iluminat e bine sa fie cat mai mare , totusi cred ca 15 mm pentru vizual e suficient , cred , mai cauta informatii . Daca vrei mai mult fara sa tot tai din inaltimea focuserului sau sa tai din distanta dintre oglinda si tub , o secundara de 63 mm axa mica te scapa de niste batai de cap , sau o oglinda 250 mm f6 daca lungimea tubului nu e problema , asa mai relaxezi ocularele :))