----------------------------------- mihai leahul 23 Oct 2016 14:32 ----------------------------------- @Erwin, am urmarit in decursul timpului lucrarile tale si nu mi-a scapat ca la telescopul DH ai pus si o pastila central. De la tine de altfel am retinut si chestiunea cu textolitul. @2sky, multumesc pentru link-uri, apreciez. La mine totusi particularitatile constructive sint diferite si deci solutiile sint si vor fi mai diferite. In alta ordine de idei, ieri am polizat cepurile care se vor fixa la baza. Nu am mina de executii fine cu polizorul si am taiat/polizat si pe linga. Bine ca nu ajung sa stric prea multe. :lol: Restul se umple cu chit, cum era o vorba. Incerc totusi sa mentin spiritul DYI activ! Din sectoarele taiate anterior am facut si 6 sectoare identice cu ~ 60 x 10 mm parte activa. Baza a fost filetata si ea cu 12 gauri M 4 asa cum se vede mai jos. Probe cu materialele pivotului am facut si ieri si astazi. Concluzie: Plexiglaxul este de aruncat! Nu este o solutie. In schimb textolitul mi-a adus zimbetul pe buze, inca de la prima miscare. Domnule, alta chestie! Mai poti sa faci ceva cu asta! :D Am avut si o a doua opinie si am constat ca la 6 pastile, incarcata montura cam cu 12 kg, se misca mai bine decit cu 3. Chiar daca, si StarChild a precizat asta, nu toate pastilele se aseaza/incarca uniform. Am masurat, destul de arbitrar, forta necesara tragerii ota si iese cam 650-750 gr pentru a starta/mentine miscarea la 6 pastile ( bine, bine, 5, hai 4..). La 3 pastile diferentele nu ar fi chiar mari, poate 700-800 gr, dar sint. Totul a fost masurat la un brat de 500 mm, deci cam 3,5 Nm. Pina la 1.5 Nm, teoretic, mai este destul. Am sa mentionez si ca am avut hopuri de pina la 1 kg. O saptamina frumoasa si spor!