----------------------------------- mihai leahul 21 Oct 2016 20:03 ----------------------------------- Da, ai dreptate, dar la fel poate ai sa-mi dai dreptate cind spun ca cu cit numarul de sectoare se mareste, catre maxim, cu atit suprafata in contact devine constanta iar stabilitatea sistemului creste. Cred ca la 3 pastile si o suprafata mica, toate imperfectiunile bazei se vor traduce in oscilatii ale axei optice, sesizabile chiar si la mina conducatoare a ota. Daca un stick-slip este sesizat prin o variatie mare o fortei de actionare si implicit o depasire a tintei la ocular, la fel o deformatie a bazei sa traduce in o depasire ( posibila/probabila ) a tintei pe directa ALT. Corect? De aceea as mari suprafata de contact, micsorind presiunea. Cred ca este posibil sa repartizezi o sarcina uniform pe o circumferinta dar numai pe virfurile " circumvolutiunilor " de la ebony star. Apropo, nu mai caut asa ceva pe net. Googu e neserios rau. :lol: Miine am sa mai fac o tura de teste pe textolit, dar trebuie si sa gauresc si sa filetez cu M4 baza. Daca miscarea cu pastilele iese prost, se duce varianta cu role pentru mine. Am sa dau 2x6 gauri pina la urma. Mai am in plan si sa polizez ceva teava. Spor!