----------------------------------- mihai leahul 18 Oct 2016 19:19 ----------------------------------- Dupa 2 drumuri la strungar, azi pot sa spun ca am janta prelucrata. Se mai poate face cite ceva, pe ici pe colo, dar pentru moment este suficient. Am fete de asezare si am redus si greutatea. Au cam 3.6 kg cele 2 piese, asa cum sint in prima poza. Maxim cred ca 500 gr se mai pot da jos. Dar este riscant. La repezeala am croit si un sablon pentru piciorul de trepied. La 17-18 grade inclinare pare cam mare baza de 750. Am sa mai socotesc pina simbata, cind am ceva timp de polizat. Am vazut intre timp si ce inseamna un rulment cu role de la un Dobson de 305 mm. E o idee, dar cam amestecata. Lemn, plastic, role, colivie, are de toate. Am cautat si gasit pe Aliexpres, un asa zis Lazy susan bearing. Un rulment de mobilier in carcasa de aluminiu. Ajungi cred cam la 150 de lei pentru unul de 450 de mm, dar sint voci care reclama blocarea rulmentului si ajung sa puna bile de plastic. As incerca, dar sa gasesc unul fiabil. Nu am cautat insa cote, sa vad cum se potriveste la mine si daca se potriveste. Daca varianta clasica nu merge, am sa iau un Lazy susan bearing, ca cei drept suna frumos. :lol: Ce zici d-l Mircea, teflon pe plexiglas ar merge? Adica un cast acrylic sheet? Nu gasesc disk de pick-up si nici melamina. Am gasit in schimb, un spray cu o emulsie volatila cu adaos de teflon. Asta sigur ajuta la reducerea frecarii. Sanatate sa fie si spor!