----------------------------------- mihai leahul 09 Oct 2016 11:38 ----------------------------------- Cu 50-100 de mm sint toate sansele sa se duca mai sus, din constructie. Lipsesc oricum aprox. 200-250 de mm pt ca observatiile la zenit sa se faca stind drept. La ora asta insa tevile pentru trepied si montura sint taiate la 500 respectiv 300 de mm. Deci 2.7 m de teava pusa deoparte. Mai am 3 cepuri de 50 de mm taiate pentru racord la trepied si cam asta este teava. Cum am spus, a fost oferta! In alta ordine de idei, ieri am avut o zi frumoasa, deoarece am "operat " janta de 17" luata pentru baza. Am taiat spitele si am masurat si socotit indelung. Miza este foarte mare si nu vreau sa risc sa arunc asemenea piesa. Am dat 50 de lei pe ea, dar ideea este priceless. Este grea, dar bine ca nu are batai sau ovalitati excesive. Miine pleaca la prelucrat impreuna cu ceva schite si indrumari verbale. Sper sa nu iasa ca la telefonul fara fir, deoarece am apelat la un prieten, care are un prieten, care are un strung. :lol: