----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Oct 2016 20:07 ----------------------------------- Ref. schita 2 : - daca 1 este teflon , atunci trebuie sa fie pozitionat invers ,adica jos pentru a-l proteja de praf. Asa cum este in schita , orice fir de praf asezat pe calea de rulare va ''slefui'' una sau alta din bucatile de teflon. -la stravechiul meu telescop de 16 cm (care apare in avatarul meu si pe forum si pe blog ) am incercat combinatia teflon + textolit dar s-a comportat prost. Am folosit un inel de teflon de 300mm diametru , nu pastile. Deci experienta mea cu textolitul si cu teflonul in forma de inel nu a fost pozitiva. -daca nu gasesti vreun inlocuitor pentru Ebony Star / Formica (adica melamina) cu relief , o solutie testata o reprezinta discurile LP de pick-up -la ''calul meu de povara'' actual , dobsonianul de 125mm F/7 am rulment axial pe axul vertical - doua discuri de tabla cu santuri de rulare imprimate in ele in care circula bile.L-am cumparat de la rusi. Tabla s-a deformat in timp , montura functioneaza cu hopuri si mereu trebuia sa reglez forta de strangere pentru a nu se roti prea usor. Daca as mai pune rulment la vreun telescop ,ceea ce nu prea cred sa se mai intample , ar trebui sa prevad si frane. E cam departe de ideia de simplitate din dobsonianul clasic. Ti-am povestit experienta mea , tu faci cum vrei. (Oricum vad ca la mesajele mele nu raspunzi , am scris cele de mai sus mai mult pentru ceilalti ATM-isti.) Succes , Mircea