----------------------------------- Teo 07 Sep 2016 12:06 ----------------------------------- Felicitari pentru realizare, Valy. Totusi, mie ceva imi scapa. Spectrele tale ar trebui privite pe orizontala de-a lungul benzii ROGVAIV pentru analiza. Adica fotografiile tale sa le intoarcem pe verticala, asa cum am incercat eu mai jos. Liniile de absorbtie sau de emisie ar trebui sa fie distribuite in "latul" culorilor spectrului paralele cu culorile. La tine, sutele de linii paralele apar in acceasi zona pe tot spectrul taind toate culorile. Sutele de liniute prezente pe orizontala probabil sunt alte efecte( artefacte) date de dispozitia prismelor sau de imaginea punctiforma a stelei analizate. Acelea nu sunt liniile (benzile) reale de absorbtie. Ma refer ca liniile spectrale de absorbtie (sau emisie) ar trebui sa fie in genul acesta, paralele cu culorile si nu invers, perpendicular pe culorile spectrului ( adica doar cele 2-3...7 notate de mine in imagini) : Adica spectrele tale ar trebui privite pe verticala asa cum le-am intors eu experimental, unde se vad vreo doua-trei benzi(sau linii) reale de absorbtie. Cel putin asa vad eu lucrurile. Sper sa nu te superi pe procesarea mea, ci doar incerc sa inteleg corect fenomenul si sa vad care sunt liniile reale de absorbtie din spectru. Sutele de linii paralele sunt de alta natura, caci taie toate culorile spectrului.