----------------------------------- katran 23 Aug 2016 09:52 ----------------------------------- Eu ma retrag ... din pacate , eu nu lucrez cu cornier si rulmenti pentru genul asta de masini . Dupa cum spunea Erwin , pentru o precizie decenta , ai nevoie de componente de calitate , si alea costa ... Masinile de la stepcraft sunt OK intr-o oarecare masura ... dar sunt limitate de electronica si sistemele de actionare slabe . Precizia obtinuta este departe de ceea ce ai avea nevoie , respectiv 0.025mm ( precizia standard toolroom ) . Ca exemplu , asta e una din cele mai bune masini pe care le-am facut , un design testat vreo 3-4 ani la modul cel mai serios . Am construit o serie de vreo 5 bucati , modelul fiind foarte solicitat . http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/routergravura_zps09863a26.jpg Pretul insa este mult peste cele de la stepcraft ... doar ghidajele , suruburile si kitul de actionare costa aproape 2000USD . Evident , se poate construi si mai ieftin , dar trebuie sa faci compromisuri ...mari . Sacrifici precizie stabilitate , fiabilitate , viteza ... eu am o vorba " nu poti sa faci din caca bici , si dupa aia sa mai si pocneasca " . Calitatea costa , indiferent de domeniu ... Structura din aluminiu extrudat este OK pentru masini hobby , mai ales ca este modulara , usor de montat si aliniat ...insa nu este ieftina . Ghidajele liniare costa si alea ( o cautare " HSR20 " pe ebay te va lamuri repede ) , cu suruburile e si mai naspa treaba . O precizie C3 este enorm de scumpa , si ca sa mergi pe solutia chinezilor , e pacat de munca si de timp , si de bani ... Motoarele stepper si electronica aferenta n-ai cum s-o cumperi decat de la chinezi ... la astea cel putin nu prea ai de ales , ca nu mai produce nimeni asa ceva ... Exista si la aste calitati diferite , gen primo calite , secundo calite , ioc calite ( cum zice turcul ) ... preturile fiin pe masura . Ca sa construiesc o masina de genul asta mie i-mi ia vreo 100-120 de ore . Cat sa cer pe manopera ca sa nu jignesc inteligenta nimanui ? De aia ma gandesc , si zic ca nu prea merita ...mai ales ca eu am un job destul de bine platit , si nu am neaparata nevoie de banii astia ... practic , e vorba de timpul consumat , si pentru mine , este foarte important acest aspect ...chiar mai mult decat banii .. Asa ca ... prefer sa nu ma amestec . Te pot ajuta din punct de vedere know-how , dar pentru un proiect de masina cnc , treaba sta putin altfel , Nu vreau sa ma laud , dar ai vazut cam ce masini / scule / dotare am in atelier . Si eu am plecat de la aceleasi probleme ca tine in urma cu vreo 8 ani . Mi-a trebuit tot acest timp sa ajung la niste concluzii , si n-ai vrea sa stii cati bani cheltuiti , timp pierdut , nervi ... Incerc doar sa-ti explic niste treburi , poate inveti din greselile mele , si nu este neaparat necesar sa dai si tu cu capul de prag ... mai ales ca probabil nu ai puterea financiara care sa te ajute ( aici doar presupun , daca gresesc , scuzele de rigoare ) Am o oarecare experienta , si poate ar fi bine sa profiti putin ... Succes , si spor la treaba .