----------------------------------- tudor 15 Aug 2016 08:52 ----------------------------------- Azi noapte pe la ora 22-23 cu Tairul pus pe trepied la spinare si cu binoclul de gat, cautand o strada mai intunecata, am gasit ”ceva” si mai bun: doi prieteni cu masina care aveau drum in Pipera. M-am abonat si eu la drumul lor si apoi le-am propus ca la intoarcere sa mergem putin pe un camp la marginea Bucurestiului sa vedem Pleiadele. Au acceptat imediat. Ajunsi acolo am observat cu totii prin binoclu apoi prin luneta Tair urmatoarele: Cu binoclul am survolat o bucata de Cale Lactee prin Cassiopea pe unde am identificat cel putin doua roiuri deschise NGC 457 si NGC 663. Aceste observatii l-au facut pe unul din prieteni sa-i placa mai mult cum se vede prin binoclu decat prin luneta. Am vazut apoi M13 pufos si fara sa se descompuna in stele. Prin Tair Andromeda s-a vazut ca un roi globular la puterea 19x dar la 39x, 49x si 71x incepea sa se insinueze forma alungita. Spre comparatie, cu aprox. o ora inainte din Bucuresti si cu acelasi instrument, Andromeda se vedea doar ca un roi globular fara acea alungire. Diferenta de cer era semnificativa, dar totusi, pe campul unde ne-am oprit, nu se vedea Calea Lactee, iar Luna era stapana pe toata partea de sud a cerului. Bineinteles ca ea a incheiat sesiunea de observatii, altfel nici nu concepeam. In legatura cu Pleiadele, care au fost ”motorul” acestei iesiri... slabut rezultatul: toti trei impreuna am vazut 5 meteori :cry: de-a lungul scurtei sesiuni care a durat aprox o ora date tehnice: Tairului 300/f4,5 i-am atasat o prisma diagonala la 90 de grade in care am pus o celula barlow (cred ca de aproximativ 1,3x) astfel devenind un refractor de 66cm cu focala de 390mm. Celula barlow este de la focuserul unui telescop newtonian, are strat antireflex albastru-movuliu pare de calitate, dar cred ca acest barlow este totusi veriga slaba a sistemului. Fara acest barlow nu pot face focusul deci este un rau necesar. Oculare folosite 20mm,10mm ExplorerStientific, 8mm plosl Vixen si 5,5mm Meade Binoclu Lacerta 10x50 114m la 1000m