----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2016 19:59 ----------------------------------- Nu am facut calcule pentru interesanta alternativa cu vehicul pozitiv. Eu trebuie sa folosesc asadar lentila Barlow ,marirea este bestiala la aprox. 4x. Deci ocularele de 7x /aprox. 36mm se comporta ca cele de : 36/4= 9mm. Mie imi place vizorul bino deoarece dispar chestiile alea translucide care plutesc in ochi , nu se mai vad. In plus , daca la 138x vad rezolvate duble destul de dificile cum ar fi Iota Leonis si Delta Cygni , e de bine. Este totusi un accesoriu voluminos /butucanos si ,daca ai un set civilizat de vreo 30 -40 de oculare , iti reduce enorm flexibilitatea la schimbarea grosismentului. Dar are ceva atat de extraordinar vederea cu ambii ochi ,incat merita efortul. In cazul meu , zoth m-a ajutat cu colimarea vizorului iar recent l-am completat cu ajutorul lui Catalin cu al doilea tub ocular focusabil. Acest al doilea tub focusabil ,inlesneste mult focalizarea . Aici putem citi rapoartele de observatii cu vizor binocular pe Mak 180mm ale lui theogon. Deci vizorul bino este incomparabil la Luna , foarte bun la planete si stele duble. Experienta mea /cu dotarea mea / este ca vizorul bino nu este portivit la DSO. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=7989&postdays=0&postorder=asc&start=45 Mai pun ,spre incurajare , cateva poze cu vizorul meu si cu unul de pe Cloudy Nights , din forumul de telescoape clasice si care (nu mi-am notat userul ) a decis sa foloseasca numai vizor si oculare de microscop. Nu sustine ca sunt mai bune ci ca se multumeste cu ele. Totusi nu cred ca vizorul si ocularele de microscop ale americanului sunt de la IOR .:D Mircea