----------------------------------- catalin dumitru 28 Mai 2016 16:09 ----------------------------------- Merge cu draci !! Dar pot apărea complicații dacă vrei să tai tubul . Ca să nu mai zic , dacă vrei și diagonală . Poți evita tăierea tubului simultan cu ocolirea ocularelor puternice , folosind un redresor plasat in fața binocularului , chiar in locașul filetat ce adăpostește o lentilă acromata , convergenta sau divergenta in funcție de modelul microscopului , și care lentilă trebuie îndepărtată . In locul ei merge bine pe post de redresor și amplificator un obiectiv de microscop de putere redusă , precum ior-ul 6x0.1 sau ior-ul "plan 10x0.2" , dar nu au antireflex pe lentile , care sunt si cam multe . Merge grozav si cu acele mici obiective de proiecție de la imprimantele laser . Astea sunt de cele mai multe ori triplete taylor modificate și au lentilele bine acoperite cu antireflex . Deschiderea lor e mică și poate fi mărită prin demontare și eliminarea sau lărgirea acelor mici diafragme interne care la unele au și rol de distantiere între lentile . Oricum ar fi , trebuie întâi injgebat ansamblul redresor-bino-oculare și verificarea sfericitatii microscopului astfel format , analizând in intra și extra focal inelele de difractie ale unei surse de lumină reflectate pe o mică bilă de pix sau si mai bine pe o biluta aproape microscopica de mercur . Abia după ce ai inele identice in intra si in extra , vei ști sigur că imaginea oferită de instrumentul astronomic nu va fi alterată la grosisment global mare sau foarte mare . Atenție , punerea in intra si in extra focus a microscopului ad-hoc se face modificând distanța obiectivului/redresorului față de proba de studiat , nu focalizand din oculare (microscopul este un aparat optic focal !!) S-ar putea să bat câmpii , din punctul de vedere al unora , dar tot ce am scris e probat , verificat si rasverificat , de-a lungul anilor in care am construit zeci sau poate sute de inversoare din astea , e drept numai pentru lunete . E o variantă pe care eu o prefer mutilarii instrumentelor .