----------------------------------- mihai leahul 04 Mai 2016 19:26 ----------------------------------- 2. Miner de dirijare Pe la sfirsitul lui Martie am hotarit ca am tras destul de buza tubului tot incercind sa-l dirijez. Cautind diverse knob-uri sau minere gata facute, am dat peste: https://www.flickr.com/photos/widget66/12906033944/in/photostream/ Detaliu aveti mai jos in 1-a poza. Ce-i drept, pozele sint reusite iar combinatia de culori si luminozitatea sint jos palaria. Si acum imi pare rau ca nu am lasat lemnul natur, dar ma rog. La mine tot pe negru iese, oricum as socoti. :D In fine, pe scurt detaliez constructia: 2 bucati identice de placaj stratificat, lipite pentru a rezulta o grosime de aprox 28 de mm a semifabricatului. Forma este semirotunda cu o deschidere suficienta pentru a fi prins in palma. Am degrosat pe freza, dar mare parte din profil a fost facuta manual cu masina de gaurit si diverse freze de biax, perii de smirghel, etc. Am cautat sa pasuiesc telecomanda in locas pentru a nu aluneca afara, dar nu am reusit in totalitate. Sint pozitii in care mai aluneca. Dupa finalizarea locasului am trecut la vopsirea in negru cu marker permanent, tusul dind o nuanta violet, deci inutilizabil. 2-3 starturi de lac slefuite intermediar au dau un aspect deosebit. Nici un plastic nu arata asa! Pentru a monta pe tub acest miner a trebuit sa-l strecor pe linga suruburile de fixare a gulerului , a spiderului, pe linga roata de reglare focus dar totusi aproape pentru a putea focaliza cu degetul mare. Gulerul tubului are pe interior si o fusta mai lunga decit cea exterioara. 2 gauri si 2 holsuruburi au fost suficiente pentru fixare. Ca masura de precautie am gaurit prin banda adeziva de hirtie, trasind direct pe ea. Am uitat sa mentionez ca pina la urma am demontat spiderul si principala? Este mult mai sanatos asa! Mai jos aveti sursa de inspiratie si citeva poze cu etape intermediare. O idee aparuta pe traseu, a fost de a monta pe un ax 2 roti dintate de plastic, pentru a incerca marea cu degetul, cum se spune! :geek: Spor!