----------------------------------- zoth 01 Mai 2016 14:14 ----------------------------------- E bine ca atunci cand faci testul sa nu te grabesti. La diferentele de temperatura din aceasta perioada obiectivul se aclimatizeaza usor in 15-20 min, nu e nevoie de mai mult. La test e bine sa prinzi turbulenta atmosferica mica sau cel mult medie pentru a trage o concluzie reala. Deasemenea instrumentul trebuie sa fie cat mai stabil posibil (la tine vad o mica problema daca e pus pe eq 3/2 mai ales daca are trepied de aluminiu, imaginea poate vibra la atingerea focuserului). Foarte bine merge in aceasta perioada Arcturus ca stea de test daca o ai disponibila in camp. Ocularul se alege astfel incat distanta lui focala exprimata in mm sa fie egala cu jumatate din raportul focal (in punctul asta ai procedat corect) iar daca ai o diagonala de incredere care stii sigur ca nu deformeaza raspunsul o poti folosi pentru comoditatea testului. Testul in sine e unul simplu insa interpretarea lui mai delicata, literatura e plina de impresii irelevante. Cateva note rezonabile despre acest test poti gasi in interpretarea lui Roland Christen chiar daca acesta nu este testul lui preferat. Cartile spun ca testul pe stea al unui acromat trebuie sa arate figuri identice intra/ extra focal. Personal am avut sansa cu cativa ani in urma sa-mi incropesc o mica linie optica de masura si dupa multe zeci (poate sute) de serii de teste ronchi/stea sa acced la o convergenta de rezultate. Cu siguranta afirmatia precedenta ce implica identitatea figurilor intra/extra focal nu este valabila in toate situatiile ci numai atunci cand este vorba de obiective (in general mici) cu raport focal mare. Un astfel de raspuns arata de pilda lunetica mea de 60mm f14 si la fel poate arata un obiectiv carton 60/1000 sau un telementor 63/840. Cand vorbim insa de obiective cu apertura mai mare si raport focal mediu (cum este luneta ta) mai intervine in discutie si sferocromatismul care ne strica un pic ploile. La o corectie buna a obiectivului inelele intrafocale vor avea aparenta usor galbuie, definite pe fond negru chiar daca sunt pufoase si inconjutate de un usor halou violet. Este normal deoarece in aceasta pozitie ne aflam cu planul focal in stanga spectrului rezidual iar radiatiile ce formeaza aceste inele sunt preponderent cele de la mijlocul spectrului vizual, adica acelea care sunt cel mai bine corectate. Imaginea extrafocala ar trebui sa arate inele de aproximativ aceeasi consistenta insa decelarea lor este oarecum mai anevoioasa deoarece le percepem sub perdeaua radiatiei violete. Am spus aproape aceeasi consistenta deoarece de data asta ne aflam cu planul focal in dreapta spectrului rezidual si inelele vor fi formate preponderent de radiatiile marginale ale spectrului vizual. De retinut cateva aspecte importante la un test pe stea: - daca vrem sa tragem concluzii cat mai corecte si sa nu ne pacalim singuri analiza se va face pe defocalizari de 4 sau maximum 5 inele, nu mai mult. - foarte important la un obiectiv echilibrat bine sferic este luminozitatea si consistenta identica a figurilor intra/extra focale. Aici avem nevoie de ceva exercitiu al ochiului. - daca nu se pot compara bine toate cele 4 sau 5 inele din cauza sferocromatismului atunci comparatia se va face numai pe inelul exterior (consistenta, aspect, luminozitate) - foarte important de cercetat figura de difractie din focus, discul Airy trebuie sa aiba aspectul unei bilute perfecte care uneori poate da impresia ca se roteste in coaja ei (impresia e data de turbulenta usoara a atmosferei). Subiectul este departe de a fi epuizat insa sper ca am atins aspectele mai importante. Cer senin!