----------------------------------- mihai leahul 29 Apr 2016 16:41 ----------------------------------- Multumesc mult pentru aprecieri! Din pacate acest tip de material nu este cea mai fericita alegere pentru o montura dobson. Cel putin 1-a baza la mine s-a "coscovit" rapid. Flexeaza, nu pastreaza planeitatea, etc. Asa ca am folosit din primavara, direct sezutul de pal al unul taburet. Pentru o constructie provizorie, in care sa descopar ce este bun si ce nu, este chiar bine. Pivotii "alt " sint pe deplin multumitori. Unul sta presetat, iar din celalalt reglez presiunea necesara. Este nevoie destul de des de reglaje si asa reusesc sa mentin miscarea tubului cursiva si stabila. Nu are tendinta de a se impana, asa cum patesc cu pivotul "az" . Pe viitor am de gind sa renunt la acest gen de pivot si sa trec la cel consacrat, cu pastile de teflon pe sector circular de textolit. Dar am sa maresc mult diametrul exterior al bazei, probabil catre 500 mm. Inca nu am clar ceva detalii constructive si deci mai studiem. Discurile actuale sint din teflon de 3 mm cred, la un diametru de 160. Datorita faptului ca sint usor conice, nu functioneaza asa fin cum ar trebui. Am fost nevoit in decursul unei sesiuni de observatii sa demontez tot si sa dau cu vaselina :lol: in ciuda celor care au mai ris de asta! Atasez pentru mihaig o poza. A nu se tine cont de discul de alama! Este in plus acolo. Spor!