----------------------------------- mihai leahul 26 Apr 2016 19:06 DIY - Dobson 200 mm ----------------------------------- Am sa prezint si eu aici parte din modificarile aduse unui tub Newton de 200 si anume: - Montura Dobson - Miner de dirijare - Reglaje fine Alt-Az 1. Montura provizorie Primul lucru pe care a trebuit sa il fac dupa achizitionarea Ota a fost sa gindesc o montura. Era clar ca trebuie sa fie tip Dobson, dar aveam optiunea dimensionarii acesteia si a alegerii materialelor. Am analizat si montura piston dar am zis ca nu este cazul, multumesc de idee. Acestea s-au petrecut in Octombrie 2015 si la vremea respectiva cautam sa reduc drastic greutatea si gabaritul monturii. Facind diferite calcule credeam ca este posibil sa fac o montura de acest tip pina in 5-6 kg si sa fie si suficient de rigida. Ma inselam partial insa. Am gasit ceva placaj stratificat de 8 mm ( nu tego/osb ) dar schitele facute m-au lamurit ca nu pot construi cu asa ceva. Am gasit mai apoi panel de 18 mm, care parea un bun inlocuitor al placajului stratificat de 18 mm. Are intr-adevar o greutate redusa, in schimb nu este foarte rigid. La dimensionare, am plecat de minim necesar, care la mine reprezinta inaltimea de 400 de mm la articulatia " alt". Ridicat pe un scaun ( modificat ) de 500 de mm se ajunge la 900 mm, foarte accesibil pentru mine. Proba a fost facuta insa cu ce are omul pe linga casa!:wink: Spor!