----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Apr 2016 21:44 ----------------------------------- Vineri seara am facut observatii cu telescopul Hinds 158mm F/7.85. Am revizitat galaxiile Messier 51 ''Whirlpool Galaxy'' si NGC 5195 in Canes Venatici. Mare suparare dom'le cand le-am gasit usor la marirea de 50x /Plossl 25 mm ,exact acolo unde le-am tot cautat fara succes in timpul invaziei prafului saharian. Am putut sa maresc grosismentul pana la 120x cu Plossl 10mm , M51 s-a vazut mai mare si mai luminoasa iar NGC 5195 mai mica si mai putin luminoasa , ambele vizibile ca niste pete difuze de forma circulara , cu centrul sensibil mai luminos ,cu luminozitatea descrescand spre marginile care se pierdeau in fondul cerului. Am revizitat (daca tot s-a redeschis sezonul ) si galaxia Messier 63 ''Sunflower Galaxy''. Si aici sunt sigur ca am periat zona de n-spe ori , am avut de mai multe ori in ocular steaua din imediata ei vecinatate de la Vest.M-am limitat la 50x, obiect difuz cu condensare centrala mai slaba ca la M51 si cu dimensiuni aparente mai mici. Am trecut apoi la Messier 94 sau NGC 4736 ,situata la numai 17 milioane ani lumina . Cred ca ceva s-a vazut in cautator , cu privire indirecta , din ''Cat's Eye '' sau ''Croc's Eye'' adica ''Ochiul de pisica '' dupa unii si ''Ochiul Crocodilului'' dupa altii. La 50x a fost cel mai extins ,luminos obiect al serii , cu aspect difuz ,cu centru mai luminos si mariginile estompate ,pierzandu-se in fundalul cerului. A urmat o privire fugara aruncata galaxiei NGC 4490 de la Vest de Beta CVn ,vazuta ca un obiect cu aspect cetos ,fara condensare centrala si caruia nu i-am vazut galaxia invecinata. Am trecut apoi la cautarea nebuloasei planetare M97 ''Owl Nebula'' adica ''Bufnita''. Am cautat-o si am tot cautat-o vreme de o ora. Cand am gasit-o -e un fel de a spune- am zarit la 50x o ''stafie'' de mica intindere , doar de cateva secunde de arc si care fluctua ,ba disparand ,ba aparand in vedere. Doar cu vedere indirecta am vazut-o in mod continuu. Poate in conditii mai bune ,fara Luna pe cer ,voi vedea mai bine acest obiect. Messier 108 ''Graphite Galaxy'' a diferit prin faptul ca se vedea constant dar ca un fel de obiect stelar de mica extindere , un fel de stea grasa si pufoasa ,singura din acea parte a campului vizula care nu se focaliza ca un punct. Nu am zarit nimic din restul formei fusiforme ,doar o zona mai luminoasa a ei. M-am oprit aici ,gasirea lui M97 si M108 pe cerul foarte luminos a fost extenuanta , Mircea