----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Apr 2016 21:46 ----------------------------------- Aseara ,in ciuda desteptarii matinale care ma astepta , ''m-am riscat'' sa ies la observatii pentru vreo 45 de minute ,evident cu noul meu prieten Telescopica Hinduletz ! Ei , in Leo desi galaxiile M65 si M66 s-au vazut foarte bine , se vedea si steaua aflata la Nord de M66 si una din stelutele aflate imediat la Sud de NGC 3628...a trebuit sa-l declar pe NGC 3628 absent cu desavarsire din imagine. (Mi-am luat gandul sa vad aceasta a treia galaxie pana la repunerea in functiune a telescopului de 8 inch Toleascop modificat.) Am trecut apoi la celalalt trio de galaxii din Leo situat intre stelele 52 si 53 Leonis. Galaxia M105 a fost cea mai usor de gasit iar langa ea , in centrul campului vizual se vedea bine galaxia NGC 3384. Nici aici insa nu mi-a reusit shusta cu trio-ul ,acesta ramanand de asemenea duet. Nici urma in imagine,nici macar cu privire indirecta, a galaxiei NGC 3389. Spre Sud -Sud Vest de M105 am gasit galaxia M96. Ultimul obiect al serii a fost nebuloasa planetara '' Ghost of Jupiter /Stafia lui Jupiter'' adica NGC 3242 din Hydra , de la Sud de steaua Mu Hydrae. Am gasit-o usor ,urmand intocmai sfaturile parintelui iezuit Guy Consolmagno din ''Turn Left At Orion''. Am gasit nebuloasa planetara in ocularul Plossl 25mm la 50 x. A suportat fara probleme grosismentul de 207 x /Baader Classic 6 mm Ortho. Nu am vazut stea centrala si nici efectul de disc in disc dar forma generala ovala ''ala Jupiter'' se vedea foarte bine. Apoi a trebuit sa trec la nani ,nani... Mircea