----------------------------------- jimao22 04 Apr 2016 14:58 ----------------------------------- Am plecat ieri de la George in jurul pranzului, avand rezolvate aproape toate problemele mecanice. Au ramas insa o serie de probleme de natura electrica sau de soft pentru care am mai fi avut nevoie de cateva zile si niste materiale aditionale. In speta, mai sunt urmatoarele de facut, pentru a avea un observator perfect functional, comandat si casa de George: - motorul de la focuser nu merge dintr-un motiv obscur, ce urmeaza a fi identificat de Matei. El a fost functional cand mi l-a trimis Emil Pera (am si un film cu acest lucru, primit atunci). Posibil sa trebuiasca si un reductor facut acolo, caz in care se complica un pic lucrurile - trebuie facut un sistem de alimentare cu mai multe prize de 12V pentru echipamentele de pe telescop - trebuie facut si un sistem prin care calculatorul deschide (prin niste relee) alimentarea camerei si a monturii, eventual al flat-box-ului - da, avem si asa ceva (din casa se deschide doar calculatorul si acoperisul) - trebuie facuta alinierea polara a monturii - trebuie facut managementul cablurilor si testat, fiindca daca se intampla ceva, nu stiu daca va sti cineva sa lege lucrurile la loc (nu cred ca mama lui Cubix o sa reusesca, deci acest lucru nu trebuie sa se intample). Am sa pun si doua-trei poze aici facute pe zi, duminica, atunci cand ajung acasa. Am facut aceasta dare de seama fiindca nu este proiectul meu ci al tuturor celor care au participat cu ceva la el. Eram dator sa va spun ce s-a intamplat cu banii si cu lucrurile voastre, sa vedeti pe ce s-au dus si sa vedeti ce a iesit pana la final. Eu personal sunt foarte bucuros si imi place mult cum a iesit totul. Este peste asteptarile mele initiale si ma bucur ca e asa. Nu stiu cand am sa ajung inca odata acolo sa terminam tot, acest fapt depinde de foarte multe lucruri si necunoscute.