----------------------------------- jimao22 02 Apr 2016 23:59 ----------------------------------- Azi a fost a treia zi de munca plina la observatorul lui George. Eu a trebuit sa ma ocup intr-o prima faza de focuserul motorizat, caruia trebuia sa-i fac suportul la telescop. Matei trebuia sa faca mai multe treburi importante - sa faca conexiunile de retea, sa termine telecomanda si sa o faca functionala, sa instaleze focuserul si sa-l faca functional, sa instaleze lampile de iluminat interior si exterior, sa dea drumul softului care interconecteaza elementele intregului sistem. Ca sa indeplinim sarcinile respective, a trebuit sa mergem pana in Constanta, la Zaher (Razvan Zaharia - de la OCEANIC CLUB) ca sa ne dea niste scule si materiale pe care nu le-am anticipat a-mi trebui - recte niste tabla de aluminiu, o menghina de banc, un cleste de nituri si niste nituri. Zaher ne-a servit cu o cafea si am stat vreo ora la el la povesti, povestindu-ne in principal de expeditia de cercetare in care vor pleca saptamana viitoare, in Maroc... Dar asta e o alta poveste. De la Zaher am plecat la PRACTIER in Constanta, de unde Matei a cumparat niste prize frumoase pentru a conecta din casa atat calculatorul cat si telecomanda catre motorul si calculatorul observatorului. Am mai luat niste platbanda de aluminiu, niste WD40, diluant, coltari de metal, cabluri flexibile pentru retea si alte maruntisuri in suma de vreo 100 de lei. Intorsi acasa, am reinceput treaba pe ;a 12:30 si practic nu credeam ca mai facem mare lucru astazi. Dar asa cum s-a dovedit de-a lungul veacurilor, mai mult iti ia sa pregatesti o lucrare decat sa o duci la bun sfarsit. Eu am terminat cam in doua ore sa fac suportul de focuser si sa-l asamblez la loc, dupa care m-am dus la observator unde am vopsit cu lac toate componentele noi de OSB montate pe cladire, am fixat toate cablurile pe interior, am fixat acoperisul de tabla al motorului (care il fereste de umezeala si ploaie), am facut curatenia finala in observator, am adus calculatorul si telescopul la observator, am facut o consola deasupra calculatorului care are si rol de masuta pentru un eventual monitor / tastatura /mouse. Matei si-a facut si el temele cu brio, partea de comanda remote fiind perfect functionala, precum si conexiunea de retea cu computerul observatorului. El a schimbat si un jack de la camera care facea probleme. Pare putin, dar timpul consumat cu toate maruntisurile astea e colosal de mult. Ca sa nu va mai pl,ictisesc cu vorbe, va arat pozele facute azi.