----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mar 2016 16:55 ----------------------------------- Duminica seara ,dupa ce s-a terminat ''American Snipper'' la HBO ,am facut cateva observatii cu telescopul Hind 158mm F/7.85. Am folosit ca grosisment de baza G= 50x /Plossl Sirius 25mm intr-un camp real ceva mai mare de un grad. Conditiile de observatie au fost proaste , nebulozitate atmosferica accentuata , spre orizont se vedeau nori razleti. In Leul am zarit cu vedere indirecta galaxia M65 ca o pata fara forma si detalii. La fel s-a vazut si galaxia M96 , cu privire indirecta si ca o pata difuza ,fara detalii,abia vizibila. Galaxia M94 ,asa numita ''Cats Eye Galaxy '' din Cainii de Vanatoare s-a vazut mai bine ,in sensul ca aparea ca o pata difuza ,cu centrul mai luminos ,fara alte detalii,care insa era vizibila cu privire directa . Ba chiar M94 a acceptat grosismentul marit pana la G = 124x /Plossl 10mm. Am revizitat si roiul sferic M3 tot in Cainii de Vanatoare. Acest roi sferic s-a vazut ca un obiect difuz , de forma circulara , cu centrul mult mai luminos si cu suprafata granulata. Cu privire indirecta se zareau stelute foarte marunte care se individualizau pe intreaga suprafata vizibila a roiului. M3 se zarea ca o pata cu aspect pufos , un fel de stea fumegand , si in binoclul Sakura 9x 60mm ,folosit la gasirea obiectelor ,a asterismelor stelare de orientare. Am incheiat partea de cer profund cu batranul roi deschis Messier 67 in care am numarat in jur de 40 de stele la G= 50x. Am marit grosismentele pana la 207x / BCO 6mm ,se vedeau mult mai multe stele ,cel putin dublu fata de grosismentul de baza. La 207x , roiul Messier 67 umplea intregul camp de 15 minute al ocularului BCO. Vorba lui Eminescu...''...mi-am soptit atunci in barba ...'' sa mai revin si la Messier 67 ,in conditii de cer mai bune.Literatura spune ca ar trebui sa vad M67 pe un diametru de 30 minute . Mircea