----------------------------------- dragos.n 23 Feb 2016 20:23 ----------------------------------- Din capul locului am spus ca e util astrophotografilor. Cat despre viteza cu care se face alinierea prin alte metode, nu stiu. Ce spune acel astronom, ca ii trebuie o ora sa o faca cu PHD, si la precizie mai mica, nu pot sa confirm sau sa infirm, ca eu nu fac astrofoto. Daca insa este asa, atunci pentru cei care se deplaseaza la fiecare sedinta, si trebuie sa puna in pol, o ora e cam mult. Si daca pui in balanta pretul de mii de euro al unui set-up cat de cat performant, comparativ cu 300 pentru scula asta, parca se justifica. Oricum, eu nu fac reclama unui produs, eu doar l-am adus la cunostiinta celor care poate nu stiau de el, si eventual ar avea nevoie. Pe de alta parte, am vazut ca acea camera pare sa fie destul de sensibila. Si am mai vazut ca la un magazin astro, este un adaptor pentru montura de obiectiv CS pentru construit pentru aceasta camera. De aici, trag concluzia ca ar fi posibil sa se scoata obiectivul acela de 25 mm existent, si camera sa fie folosita pe luneta ghid. Dar asta e doar o presupunere. Trebuie verificat daca e posibil sau nu.