----------------------------------- Catalin 09 Feb 2016 21:01 ----------------------------------- Raspund si eu aici pentru ca stiu ce spun. Sint catarator, alpinist, am urcat trasee lungi si frumoase in conditii de vara sau de iarna in tara, in Alpii francezi, prin Dolomiti, prin Elvetia, Bulgaria, Croatia, Slovenia. Am catarat cu miinile goale pe perete la -10 grade, am dormit la -32 de grade in cort sau la -17 in bivuac. Cele mai faine experiente le-am avut atunci cind am tras cel mai mult de mine. Domnul Mircea are dreptate: indiferent, de vreme, de temperatura, trebuie sa fii afara si sa iti exerciti pasiunea. Pui pe tine o geaca de puf, o caciula, ai manusi, dar nu e de ajuns. Singura metoda de combatere a frigului e miscarea. Te misti. Atit timp cit nu esti cu ochiul in ocular, te foiesti, iti freci miinile, te agiti. Si pe urma intervine toleranta pe care o capeti - iarasi ii dau dreptate domnului Pteancu - prin exercitiu. Nu te protejezi, te expui. Obisnuinta iti da un confort psihic care te apara de frig mai bine decit orice haina. In rest... senin sa fie, senini sa fim, ca avem ce face si ce vedea. Ies, ca ma asteapta un prieten nou afara si vrea sa-mi arate Jupiterul, dupa ce m-a plimbat asta seara prin Orion, Gemeni, Auriga, Perseu si Andromda. Seara buna!