----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2016 20:07 Doua reflectoare ----------------------------------- Inspirat de harnicia colegului nostru Liviu aka StarChild ,azi mi-am concentrat energia si am debutat in activitatile ATM 2016. Am intentionat sa lucrez la proiectele de mai jos inca de anul trecut dar de la sfarsitul primaverii am avut probleme de sanatate. Pe cand acestea s-au ameliorat am patit un accident acasa , in curte , am suferit luni de zile cu rotula genunchiului drept iar la umarul drept abia acum incep sa-mi revin complet. Dar destul cu vaicareala. Dupa cum am povestit la vremea respectiva, am primit in 2011 un telescop de 8 inch F/6 de la Alin Tolea , de aceea cu respect si recunostinta l-am si botezat ''Toleascope''. Alin a construit montura si mi-a trimis componentele ,impreuna cu optica , cu oculare si cautator ,un telescop 100% complet. Telescopul are optica buna , la Trapez mi-a aratat stelele E si F , la Jupiter si Saturn a dat imagini cu contrast foarte fain si cu detalii suportand grosismente de pana la 480x , a rezolvat stele duble dificile cu separatii de 0.6'' si 0.7'' precum Eta Coronae Borealis si Zeta Bootis. Montura functioneaza foarte bine ,este echilibrata bine ,are miscari line,focuserul este de tip Crayford elicoidal care functioneaza superb. http://www.kineoptics.com/HC-2.html Insa am probleme in folosirea telescopului in montura actuala tip Ravneberg ,inspirata dupa ''A scope like Alice''. Acestea sunt : -tubul deschis permite luminii parazite /iluminatul public in speta/ sa strice imaginea -centrul de greutate este prea jos-capacii ,gardurile ,vegetatia din vecinatatea inevitabila-obtureaza campul vizual. Daca ridic telescopul pe o masa ,lumina parazita devine insuportabila -tubul deschis permite curentilor de aer cald provenind de la corp sa intre in drumul optic ,in special daca observ in pozitie sezand (ceea ce fac adesea ) http://www.cloudynights.com/topic/146934-ravneberg-scope-gallery/ Ca atare mi-am propus sa modific telescopul ,de fapt sa mut optica si focuserul intr-un tub ''solid'' , sa construiesc o montura Dobson clasica cu tub inchis. Azi am debitat placa de baza a barilletului si picioarele prin care aceasta va lega barilletul de tub. In poze se vad si piesele centrale ale paianjenului secundarei. De asemenea se vad si urmatoarele : focuserul ultra-scurt de 2'' pentru reflectorul de 245mm F/ 5.25 de constructie proprie +adaptor pentru oculare 1.25'' si piesa de adaptare a bazei plane a focuserului la tubul telescopului de 245mm. Intruna din poze se vede modul in care vor fi asamblate adaptorul de tub cu focuserul , prin interiorul tubului. Am facut si doua poze cu focuserul in pozitie maxima si in pozitie minima -5mm siguranta. Deci azi am lansat oficial in executie ATM doua proiecte : montura Dobson pentru Newtonian 8 inch F/6 si montura Dobson pentru Newtonian 245mm F/5.25. Mircea