----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 13:57 Folded refractor 40/2400 ----------------------------------- Salutari A trecut ceva vreme de cand am pus mana pe scule sa construiesc ceva. Cum in ultima vreme am avut si niste discutii in contradictoriu cum ca a face la CNC piese nu inseamna ATM, m-o apucat o ambitie si un chef grozav de facut ceva... asa ca: Inainte de avea discutiile amintite mai sus, am achizitionat un [url=http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=143087#143087] simplet 40/2400 de la @TaviF , exact ptr a face o astfel de lunetica, asa din joaca si curiozitate. Deci am simpletul. Am luat si un focuser de 2". Desigur ca o sa-mi spuneti ca e overkill un focuser 2" (mai ales ca are si reductie) pe un simplet. Desigur ca sunt de acord cu afirmatia voastra. Motivul pentru care am nevoie de 2" este ca aceasta lunetica doresc sa o folosesc si la observatii solare cu prisma Herschel din dotare, aceasta prisma este pe format 2", deci ca s-o pot folosi voi avea nevoie de focuser 2"... QED... Focuserul este (e pe drum pe la Cargus, dar ajunge el). Aveam disponibil un focuser pe 2" fara reductie de la luneta de 120/600, dar este fragil (are joc la schimbare directiei cand am accesorii grele - prisma Herschel si DSLR de exemplu) si pe langa asta sistemul de strangere al accesoriilor pe 2" este cu surub, ceea ce nu-mi convine, prefer strangere cu inel de alama pentru a nu deteriora accesoriile. Acum, trecem la partea cu proiectarea. Am atasat niste poze cu proiectul . Diafragmele sunt dimensionate sa permita un cerc iluminat 100% de 22mm.