----------------------------------- jimao22 24 Ian 2016 19:09 ----------------------------------- Sa sti ca nici astrofotografii nu sunt insensibili la frumusetile cerului vazut cu ochiul liber (sau la ocular). Am sa reiau aici o relatare pe care am mai facut-o pe forum, mai demult. Era in august 2014 un an capricios si cu putin timp bun pentru astronomie (a fost o vara cu multa ploaie si noptile erau cu un cer capricios). Desi erau nori la apus si prognoza nu era deloc buna pentru observatii, am stat la observator si am urmarit un film, acoperisul fiind deschis pentru orice eventualitate. La un moment dat, uitandu-ma pe cer catre Est, am vazut un spectacol magnific: niste nori foarte bine conturati, erau luminati din spate de Luna care tocmai rasarise de vreo ora, astfel incat marginile superioare ale norilor erau perfect conturate de lumina Lunii (care nu se vedea), iar razele Lunii ascunse dupa nori se rasfirau ca un evantai pe cerul plin de stele de deasupra norilor. Era o imagine de basm – unul din putinele momente cand as fi dorit cu adevarat sa am un DSLR ca sa surprind ceea ce vedeam, si sa pot impartasii imaginea asta magnifica si cu altii. Pe cand admiram privelistea ce se desfasura catre Est, in Nord-Est, cam la inaltimea Capellei care tocmai se ridica dinspre orizont (era cam 11:30-12:00 PM) un „fulger” a luminat cerul in directia respectiva. A fost ca un blitz punctiform, care a luminat cerul in zona respectiva (unde nu erau nori). Numai ca sursa de lumina nu era pozitionata nicidecum la nivelul solului ci s-a vazut distinct, in aer. Singura explicatie logica ce-mi vine in minte este ca ar fi putut sa fie un bolid care avea vectorul vitezei indreptat chiar spre mine. Faptul ca am la observator un pat unde imi petrec cele mai multe din noptile de vara, adormind cu ochii atintiti la cer, cand telescopul face poze, m-a facut sa surprind o multitudine de evenimente care mai de care mai interesante, despre care cei mai multi dintre oameni nici nu si le imagineaza.