----------------------------------- dmtr69 02 Ian 2016 20:21 ----------------------------------- La multi ani! Capturi cu ASI 224MC. Poze in comparatie cu ce am reusit cu Canon 1100D; acelasi telescop- newton SW 150/750. -Cate 50 cadre(png RGB8) de 40s, gain 200, temperatura mediului -10°C; SharpCap 2.6. Desi am folosit si ghidaj, am renuntat la mai mult de jumatate din cadrele capturate, stelele erau fie umflate, fie miscate. La rezolutia de 1arcsec/px conteaza foarte mult seeingul si transparenta( ma omoara fumul de la hornuri). -Pentru NGC891 este a treia incercare( din 31 decembrie); celealte incercari au fost mai slabe decat captura cu Blackfly 14S2. Conditiile meteo au fost hotaratoare. Poza cu ASI224 a iesit clar mai buna decat cea cu Canon. -M77 l-am capturat pe 1 ianuarie. Transparenta cam slaba (ceata joasa), mi-a mancat culorile din stele( care oricum se saturau repede, iar inelul exterior de abia se vedea fata de fundal la un strech mare. Poza cu Canon este din 15x600sec; transparenta tot slaba. -Ampglow-ul este notabil in cadre( mai mare decat la BFLY). Expunerea de 40"+gain 200 este un compromis intre sensibilitate/semnal bun, zgomot mic, dinamica de nivel mediu, si un ampglow acceptabil. Incercarile de a corecta cu dark-uri in DSS nu au dat rezultate bune. In mod maxim fundalul este uniform dar foarte zgomotos, in mod (median)kappa sigma sau "auto adaptive" ramane gradient("in valuri"), care nu iese prin procesare. Poate ca sunt alte setari cu care trebuie sa jonglez. La BFLY nu am vazut acest gradient. In fine, stivele sunt fara corectii cu dark.