----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 23:54 ----------------------------------- Acu am vazut ca discutati de Porta-ul care-l am :D Ca idee, mi se pare cea mai "grab&go" montura pe care o poti avea, reglaj fin pe ambele axe, poti s-o misti "grosier" foarte usor, e foarte intuitiva, solida, tine bine un 120/600 cu focuser greu si oculare grele (vreo 6.5-7.5kg in total). Eu o folosesc pe un trepied de otel de EQ5 (cu o piesa intermediara de adaptare). Dupa cum zicea @nobody, trepiedul de aluminiu original e foarte slab (are piesele de imbinare din plastic ordinar...am reusit sa rup unul...), dar pe trepied de eq5 e "ce trebuie". Ma batea gandul s-o vand, dar am renuntat, este mult prea buna montura asta asta ca s-o dau, daca chiar vreau sa vad ceva rapid si nu am chef de alinieri si alte fantezii, doar pui trepiedul cu montura, prinzi OTA-ul si asta e, ai un instrument azimutal foarte bun. Daca ai ocazia sa achizitionezi asa ceva, o recomand. Trepiedul AZ3 de la SKywatcher e o petarda fasaita, nu merita nici sa te uiti la el, poate doar cu lunetute gen 80/400 sau mai mici (usoare si scurte)