----------------------------------- MirceaDP 14 Oct 2015 15:47 ----------------------------------- Lucian (auriga) si Mihai (theogon), va multumesc mult de tot. Pacat de vremea rea, ca poate prindeam si perioada propice a lui Mercur. Noroc ca Venus "tine" mai mult. Sper sa iasa ceva. @2SKY - la (langa) Marte, Jupiter, etc. nu putem vedea fenomenul de pe Pamant, indiferent de eclipsa, etc.. Trebuie ca Pamantul/observatorul sa se afle cat mai aproape de (sau chiar pe) directia vectorului viteza a planetei in cauza, cum e acum cu Mercur si Venus: http://www.skymarvels.com/infopages/solarsysteminfo.htm @Andi - in primul rand, zona afectata e minuscula comparativ cu tot cerul. Apoi, ocaziile in care apare fenomenul sunt rare si nu tin f.mult la intensitate maxima. Iar daca cineva ar constata ca obiectul ceresc cautat nu e acolo unde au prezis catalogul & corectiile (in caz ca il cauta in acest mod) ce ar face? Ar cauta pe langa si, daca l-ar gasi, si-ar vedea de treaba. Daca nu, sau daca n-ar uita, dupa efectuarea observatiilor, de "incidentul"cu lipsa de corespondenta intre pozitia prezisa si cea observata, ce-ar face? Ar considera ca ar putea fi eroare de aparatura, catalog, calcule, etc.. Daca totusi ar insista, cu alta aparatura, calcule refacute, etc., s-ar putea ca obiectul in cauza sa nu mai fie in zona&perioada in care apare efectul si sa nu mai vada nimic suspect. Daca totusi isi da seama cumva ca e legat de Venus si, mai mult, de perioada cand e f.sus pe cer, ar incerca mai aproape de Venus si n-ar vedea nimic deosebit (langa, efectul tinde spre zero). N-ar putea sa-si explice in nici un fel cauza fenomenului (eu am ajuns acolo de f.f.departe, de la timp) si probabil ar renunta, pt. ca s-ar teme sa nu fie ridiculizat, sau pur si simplu ignorat de editori (mie nici nu mi-au citit lucrarea, pe motiv ca ei sunt f.grozavi si solicitati, asa ca nu pot publica pe unul care nu mai are nici o lucrare in domeniu, etc.: "The topic is undoubtedly relevant. However, this does not mean that any work from an author without research background and with no publication record in this field can be considered by our highly selective and high-profile journal. ..." - Stefan Hildebrandt, Editor-in-Chief, Editorial Office Annalen der Physik). Deci este posibil ca efectul/fenomenul de care vorbesc sa fi trecut neobservat, sau cel putin sa nu fi fost publicat & mediatizat. - iar apropo de himera, cei cu teoria corzilor (string) lucreaza intens, de ani de zile, si sunt destul de multi. Chiar daca stiu ca teoria lor, cu n-shpe dimensiuni, etc., nu poate fi dovedita direct, experimental, continua. De ce? Pentru ca modelul & ecuatiile lor dau rezultate bune, conforme cu observatiile si cu rezultatele teoriilor acceptate. Ori exact asta face si teoria mea, doar ca muuuuult mai simplu. De aceea cred in ea. Iar faptul ca poate face predictii care pot fi dovedite experimental (am propus 5 teste, cel cu Venus fiind nr.3, o varianta la nr.2), o face si mai atractiva. O carte f.interesanta, despre timp, spatiu, teoria corzilor, etc., etc.: [url=http://tinyurl.com/kaoax6u]The Fabric of the Cosmos, de Brian Greene. Nu contine si nu conduce (direct) la teoria mea, dar e interesanta pt.ca explica pe intelesul tuturor unde a ajuns fizica, ce noutati si ce probleme sunt.