----------------------------------- Zsolt Nagy 27 Sep 2015 14:04 ----------------------------------- Salut, 1.) In primele saptamani am folosit Eclipse cu SDK-ul instalat dar am renuntat rapid in favoarea Android Studio (1.3.2 in momentul de fata). Are o gramada de avantaje: instaleaza atat IDE ul propriu zis cat si SDK ul, vine cu un SDK manager foarte usor de folosit, are integrat un set puternic de debug tool uri (analiza de CPU, RAM, chiar si WiFi), poti customiza culorile pentru editorm, are suport integrat pentru o gramada de versioning tool-uri (Git), etc. 2.) Exista. E inclus in SDK, poti emula telefon, tableta, TV sau Wear. Daca ai procesor Intel, are chiar accelerator hardware, diferenta se simte. 3.) Singura limitare la mine a fost ca nu am putut folosi emulatorul decat pentru testarea interfetei. E foarte greu sa emulezi (eu nu mi am dat seama) cum sa conectez dongle ul de WiFi ca sa se comporte exact ca WiFi ul telefonului. Spor la dezvoltat! :) Vad ca nu te lasi. Felicitari ! Poate un pic offtopic, am cateva intrebari (de noob in domeniu) referitoare la Android : Ce folosesti ca IDE ? Exista un emulator viabil (pentru teste) pe PC ? De ce restrictii ale OS/SDK te-ai lovit si ce a fost cel mai greu de abordat ? Intreb mai mult in ideea unei aplicatii in "debug mode", pentru uz propriu (nu pentru a fi distribuita).