----------------------------------- Herr_Alien 18 Aug 2015 15:32 Harta potrivita la telescopul potrivit ... ----------------------------------- Harta potrivita la telescopul potrivit Ok, doua chestii prin care am trecut de curand, din care se poate invata cate ceva. La o "ieseala" la observatii, marti seara. Eu cu binoclul, cu hartile mele, pregatite pentru o orientare normala, camp 6.7 grade, magnitudine limita m=9. Vine un tovaras (sa ii spunem Vlad), sa ii confirm daca ce avea el in ocular e V0505 Sgr. Buba e ca el avea un apo de 100mm, cu ocular cu un camp real de 4 grade si ceva, m=11 ... si si cu oglinda diagonala. Mai, si nu reuseam sa vad steaua. Vlad a identificat-o primul, "aia e mai, vad si triunghiul ala, si alalalt". Eu, 'adevarata mama Omida in variabile' - pauza ... Abia dupa ce am sucit harta cu fundu' in sus, si mi-am fortat neuronul (obosit la ora aia - era vre-o 2-3 dimineata) sa vada in oglinda, si la scara mai mare, abia atunci am vazut-o si eu. Explicatia era simpla: Vlad avea experienta pe unealta respectiva; toate hartile lui erau de orientare normala, cu un camp chiar mai mare de 6 grade, si atat de des s-a lovit de problema asta, ca si-a antrenat mintea sa faca genul asta de transformari. Eu, folosind harti "custom" pentru binoclu, nu ... A doua intamplare a patit-o in alt amator, si eu am vazut-o in datele introduse in baza de date AAVSO. Fac ceva estimari la cateva variabile in Ursa Major. Mai, si nu le vad. Recunosc campul, recunosc stele de comparatie, notez pe caiet "S UMa fainter than 9.0". A doua zi, verific, exista observatori care au vazut-o concret mai slaba? Mai, erau ... cam toti o vedeau pe la m=11 - 12. Mai putin un nene, care o vedea pe la m=7. Ce sa fie? Ma uit la estimarea lui, iau codul hartii, il pun in VSP si ma uit la poza: harta era centrata pe alta stea, campul era de vre-o 15 grade, si magnitudinea limita undeva pe la m=8 ... omuletzul meu probabil a identificat gresit variabila din cauza hartii ... Ei bine, d-asta in manualul de la AAVSO, autorii recomanda sa fim atenti la micile 'semne' care iti indica posibilitatea de a fi gresit zona ...