----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2015 20:32 ----------------------------------- Avand in vedere ca tubul este foarte gros 7-8mm grosime am hotarat sa nu montam inel de tensionare la spider, ci am montat spiderul mai in interior cam la 26cm de la centrul secundarei la marginea tubului, ca sa ofere rezistenta si in special pentru a proteja secundara de condens si praf. Consecinta fiind un tub mai lung de 140 cm lungime, astfel e nevoie de o montura mai inalta si mai stabila. Bariletul primarei suporta o oglinda mai suptire fata de actuala avand 3cm grosime care obligatoriu necesita un cooler astfel am montat un suport pentru cooler la primara. Bariletul are 9 puncte de sprijin pentru o oglinda mai suptire de 20cm noi am decis sa nu mai facem nici o modificare il lasam asa, chiar daca la o oglinda asa groasa era suficient 3 puncte. Sistemul de securizare a oglinzi imi cam da batai de cap, incercam sa gasim o solutie mai ingenioasa pentru a sustine oglinda fara probleme, la asta lucram acuma.