----------------------------------- C.Ovidiu 05 Iul 2015 10:37 Constructie Dobsonian 8 inch f6 ----------------------------------- Dupa o pauza indelungata in ATM, a sosit momentul potrivit, asteptat de foarte mult timp constructia unui telescop de apertura serioasa. Proiectul de a ajuns deja la un stadiu avansat, si este cel mai mare telescop pe care il voi avea. Acesta a fost dorinta indepartata, foarte greu de atins, care nu s-a putut materializa vreodata, de zece ani am tot visat sa am un dobsonian de 200 si iata visul a devenit realitate. Tubul optic fiind din traditionalul pvc de 250 diametru, partea optica a fost achizitionata de la cosmyn13 care i multumesc enorm, impreuna cu bariletii, si focuserul un NGF-2. Am inceput mai intati sa tai tubul la 140cm lungime, s-a montat focuserul la o distanta de 195 cm de marginea tubului. fiind la o distanta destul de apreciabila de margine ofera o rezistenta la deformare, daca e cazul se va insera un inel in zona spiderului pentru a preveni eventuale deformari de la tensionarea bratelor. Am masurat grosimea tubului si a iesit cam 7-8mm grosime, fiind mult mai gros decat m-am asteptat sa fie, in general 6mm. Am montat focuserul, dupa care am trecut la lipirea secundarei de barilet, cu 3 picaturi de silicon adeziv, foarte bun, rezistent la umiditate, si avand elasticitate maxima, intre marginea suportului si oglinda am inserat niste scobitori ca distantiere. Inainte de lipire sa masurat si centrat oglinda secundara pe suport, s-a revopsit suportul pentru ca cadea vopseaua de pe el nu inainte de a fi smirgheluit cu hartie foarte fina. Totul a decurs perfect. Apoi a urmat montarea secundarei si centrarea ei in tub, in asa fel incat spiderul sa fie centrat perfect, iar apoi am trecut la colimarea secundarei. Am verificat din nou si din nou pozitia bratelor spiderului sa fie corecta. Inainte am dat gaurile la spider gresite iar bratele erau strambe, asa cam am facut din nou masuratori si am recentrat corect spiderul. Vechile gauri vor fi astupate cu kit specializat. Am lucrat la barilet, fiind umpic dezamagit de modul la care s-a gandit prinderea oglinzi pe barilet, prin insurubarea a 3 cleme. Una din cleme iesea afara din suport la strangere, asa ca am securizat sistemul de glisare a clemelor cu banda de lipit (scoci) tensionata sa ofere rezistenta. Intre acea clema care nu statea corect am pus un cauciuc ofere rezistenta. Oglinda nu sta tensionat pe barilet, are umpic de libertate iar clemele nu au voie sa fie lipite(atinga) suprafara oglinzi. Va trebui sa gasim un alt mod, ceva care sa securizeze mai bine oglinda find groasa. Ieri am montat primara si am verificat ocularele sa vad in ce loc se furnizeaza imaginea, pe un releu aflat la 3 km departare. Asa ca telescopul nu l-am facut singur am avut ajutor, nu se poate altfel, iar cineva terbuie sa tina oglinda din spate si sa o regleze si apoi cealata persoana sa se poata concentra la partea de focusare, fiind mai usor asa. S-a masurat centrat iarasi masurat a fost multa migala si precizie. Ce a fost tare de tot e ca nu mai terbuia sa mai taiem din tub a ramas asa la 140cm lungime, bariletul primarei sa afla la vreo 5 cm distanta de marginea tubului, asa ca ce noroc chior, din cauza ca am venit prea aproape cu secundara de primara cam la 26 cm de marginea tubului (de la centrul secundarei). Treaba s-a terminat odata cu apusul soarelui, asa ca am montat tubul pe o montura improvizata, si am am incercat sa fac un star test, dar fiind turbulenta, nu am reusit sa scot ceva. Urmeaza demontarea elementiilor si vopsirea pe interior cu negru mat iar pe exterior am ales o vopsea alb mata nu lucuioasa. Nu inainte sa smirgheluim cu hartie foarte fina si apoi sa trecem la vopsit. Montura e o alta poveste vom achizitiona probabil pal nelaminat negru care apoi dupa ce facem proiectul il ducem undeva sa fie taiat la dimensiunile specificate in proiect. In ce priveste materialul e inca discutabil.