----------------------------------- starbuck 10 Iun 2015 16:56 ----------------------------------- Matei, arata foate bine expunerea aceea de 20 de minute. Iti multumesc pentru sharing. Tot cu EQ6, nu ? Daca poti sa repeti procedura cu o montura EQ5 si cu aceleasi rezultate ar fi de-a dreptul extraordinar. Din cate am studiat si eu despre montura EQ6, intr-adevar, prin EQMOD se face profilul P.E.C. care apoi este actualizat in montura. Bineinteles ca P.E.C. nu poate scoate erorile rapide dar e bine sa stii daca acestea exista si in care limite astfel incat sa le remediezi prin reglaje, tuning, etc. Ghidajul preia apoi P.E.C.-ul ca atare, chestie care nu se intampla la monturile fara motorizare inclusa din fabricatie cu logica de comanda proprie (din cauza asta am dat ca exemplu EQ5) si acest aspect am vrut eu sa-l subliniez. Teoretic din descrierea lui Zsolt orice montura poate fi folosita cu aplicatia respectiva. La monturile fara logica P.E.C. incorporata era interesant de stiut cum asigura aplicatia de guiding functionarea corecta.