----------------------------------- cmatei 10 Iun 2015 15:52 ----------------------------------- @starbuck: ia-o cu titlul de opinie, daca vrei. Nu e nimic la PEC-ul de pe EQ6 ce sa nu poata face ghidajul la fel de bine. Daca ai erori rapide nu o sa le scoti in vecii vecilor, mai ales ca la EQ6 antrenarea PEC se face vizual si corectiile se transmit din handset, apasand pe sagetele. Viteza ta de reactie la antrenare nu va fi semnificativ mai mare decat ciclul de 1-2 secunde pe care-l are autoghidajul. De asemenea, antrenarea pe o singura perioada de melc (8 minute) va introduce zgomote (corectii gresite). Poti sa faci susu pe acel PEC din montura. Singurul mod in care poti folosi oarecum avantajos PEC cu EQ6 e cu eqmod pe PC, cu o curba PE determinata din mai multe perioade de melc filtrate si mediate, obtinute cu o camera pentru ca precizia masuratorii e infinit mai buna decat vizual. Erorile mecanice rapide despre care vorbesti tot nu le scoti complet, dar poti cu un astfel de setup sa faci fotografie neghidata (in niste limite, evident). Gasesti [url=https://www.dropbox.com/s/zq0b0reu8b5wdzu/Pelican-008.fits.zip?dl=0]aici o expunere de 20 minute fara PEC, "doar" cu autoghidaj (OpenPHD). EDIT: c-am si uitat, Zsolt Nagy, succes, chiar daca eu n-am sa inteleg prea curand de ce ai vrea sa fii fara laptop in camp :)