----------------------------------- jimao22 15 Oct 2014 17:51 Un proiect frumos ----------------------------------- As vrea sa va povestesc in cele ce urmeaza despre un proiect ce mi-a acaparat total interesul in ultima perioada si de a carui ducere la bun sfarsit in perioada care urmeaza a fost conditionata de ajutorul imens dat de membrii ai comunitatii noastre astronomice de amatori - in principal de pe acest forum. Dupa cum probabil cei mai multi dintre voi stiu, avem printre noi un membru, astronom amator, ce are un handicap imens. Este vorba de CUBIX sau George Vinturis pe numele sau real, din Schitu - Costinesti. Acest baiat de 22 de ani s-a nascut cu o boala grava, ce l-a imobilizat in scaunul cu rotile dintotdeauna, suferind de pe urma acestei boli 10 operatii. Nu numai ca nu poate sa mearga, dar folosirea mainilor este o mare problema pentru el. Singurul sau sprijin il reprezinta mama sa, care are grija de el de cand s-a nascut, fiinda si singura sursa de venit pentru familie (tatal sau a murit acum un an). Ea, mama, este platita de stat ca si asistent social pentru fiul sau - deci va dati seama ce sume se vehiculeaza prin casa. Singura sursa de venit extra o reprezinta chiria platita de turistii care se mai cazeaza vara la ei, nu mult, fiindca conditiile sunt modeste si concurenta acerba, iar turismul de week-end la mare a facut ca si aceasta sursa de venit sa scada dramatic. In pofida acestor handicapuri imense, fizice si materiale deopotriva, baiatul acesta are un tonus si un moral care pe mine m-a impresionat mult. Desi nu are decat 4 clase facute in scoala, inteligenta lui este peste medie si si-a facut din calculator o poarta prin care priveste si interactioneaza cu lumea. Mai mult, este foarte priceput la calculatoare si are o abilitate innascuta de a intelege aproape instantaneu cum functioneaza anumite programe - lucru dovedit in rastipul petrecut cu el on-line de-a lungul vremii. L-am cunoscut pe acest baiat cu ceva vreme in urma cand i-am trimis ceva echipament astronomic marunt, pe cand isi construia luneta sa ca si ATM-ist fara maini!. Luneta a construit-o cu ajutorul unui prieten care facea operatiunile pe care el i le indica si cu ajutorul catorva oameni de pe forum care au donat ceva materiale si echipamente - un focuser, un motoras pentru focuser, o sina Vixen dar si o montura noua - un AZ3. Lucrurile pareau ca vor ramane asa, intepenite si desi contributia tuturor a fost generoasa, sesiunile de observatii nu erau simple, dat fiind faptul ca mama sa trebuia sa instaleze echipamentul (nu vorbim aici de vreo punere in statie a monturii), sa stea cu el si la sfarsit sa stranga tot, cand frigul devenea patrunzator (datorita faptului ca nu poate face miscare, George este sensibil la frig si nu poate sta mult afara dupa caderea intunericului, chiar daca este vara). Spun pareau - fiindca acum nu mai mult de 2 luni in urma, un membru nou si foarte generos al forumului nostru, i-a facut CADOU acestui baiat o montura nou-nouta HEQ5 Synscan ! Gestul a fost extraordinar si daca nu as fi avut interdictie sa dezvalui numele sau, vi l-as fi spus fara ezitare, ca sa intelegeti mai bine contextul. George era (si este) partener de observatii si sesiuni astrofoto cu mine, atunci cand sunt disponibil (totul se petrece on-line, desigur) si am vorbit mult cu el despre acest lucru. O montura noua, buna si frumoasa, merita ceva de valoare sa stea pe ea. Plus ca astrofotografia este (d.p.d.v. fizic vorbind) mult mai accesibila lui decat observatiile la ocular. Mergand pe firul logic, am gandit ca un sistem astrofoto nu poate fi asamblat si dezasamblat de catre cineva cu o astfel de infirmitate, macar odata, darmite in fiecare seara - asa ca concluzia a venit singura : trebuia un mic observator. Ca sa concluzionez cu aceasta prima parte a expozeului meu vis-a-vis de acest proeict frumos, am hotarat ca trebuie sa-l ajut pe George sa aiba un sistem astrofoto intr-un mic-mic observator comandat remote, din casa. In acest fel puteam invinge acest enorm handicap cu care prietenul nostru se confrunta de o viata intreaga.