----------------------------------- Dbird 21 Sep 2014 17:20 ----------------------------------- Pentru a nu mai deschide inca un topic oarecum identic, voi posta aici cateva randuri si mai als poze. Review BRESSER 10x50 BK-7 120m/1000m Practic a ajuns pe mainile mele la mana x si nu stiu de unde a fost procurat initial. A fost cumparat la mana x cu un pret infim (80 ron) desi era nou (adevarat). Nu am putut rezista si , normal, l-am testat alaturi de al meu Bresser Hunter 10x50 titularul de drept al acestui topic. Practic in afara de notatii, cele 2 binocluri sunt identice , inclusiv optic, Deci nu ma repet ci doresc doar sa mai adaug niste poze de la acest al doilea model de 10x50 bk-7 pentru ca sa nu il ocoloiti daca va intalniti cu el :lol: Acum 120 m fata de 119 m este putin penibl sa pot masura (dar ambele au acelasi unghi de deschidere). Cred ca tot ceva marketing si-a bagat coada. Este pana la urma, din punctul meu de vedere binoclul cel mai indicat pentru a incepe viziunea binoculara. Lentile tratatre foarte corect, contrast , colorit , lumina foarte bune, traseul optic al tuburilor nu produce refelexii circulare sau fantome, campul vizual este ferm la trecerea negru - imagine si mai ales greutatea lui este extraordinara in raport cu alte binocluri de pana la 1000g. Este un binoclu lucrat foarte bine si mai ales corect. Astfel incepatoarul isi va forma ochiul corect si urmatorul binoclu (care va trebui sa fie mai bun decat acesta) va fi implicit ales mai corect.