----------------------------------- Virgil Scurtu 02 Feb 2014 18:22 ----------------------------------- Niciodata NU am dorit sa devin un EXTINCTOR al discutiilor, pretinzand sa am ultimul cuvant. Din contra, am dorit sa fiu un CATALIZATOR, care stimuleaza discutiile, dar in limitele BUNEI CREDINTE. In cazul de fata NU am sa va dau raspunsul "mura in gura" ci am sa va mai dau cateva indicii, daca va intereseaza subiectul. In anul 1961, find boboc, adica student in anul I al facultatii de fizica din Iasi, am participat la o conferinta a cunoscutului fizician maghiar Layos Janossi, vicepesedinte al Academiei de stiinte de la Budapeste. AMFITRION era profesorul de care fuse vorba mai sus, cu pulsatia Metagalaxiei. Subiectul conferentiarului maghiar era Teoria Relativitatii. El incepe cu urmatorul enunt: "La inceputuri putini au fost cei care au inteles teoria relativitatii" . Aici se cuvine sa inseram anecdota despre Eddington. Acesa fiind invitat undeva sa vorbeasca despre TR, organizatorul actiunii din prezidiu, ca sa-l flateza pe marele astronom, faca afirmatia ca " sunt in lume numai 3 oameni care au inteles cu adevarat TR", la care Eddington se uita mirat prin sala...Organizatorul il intreaba ce cauta, la care Eddindton raspunde: NU stiu cine o fi AL TREILEA...Revenid la fizicianul maghiar, acesta continua astfel:"Aceasta a fost doar la inceput, apoi multi au sustinut ca inteleg TR, CA SA NU FIE CREZUTI PROSTI". Asa dar cine stie despre care fizician ROMAN este vorba, venit de la CLUJ la IASI? VIRGIL si PLEIADA