----------------------------------- dmtr69 30 Ian 2014 22:09 ----------------------------------- Salut! Am cumparat si testat mai multe camere in ultimul timp. Una din ele cu sensibilitatea declarata de 0,03lux(B&W), masurata cu nu stiu cu ce lentila(f=?) si la ce IRE(100, 50 sau 15). Chipset Sony, CCD-ICX055, CXD1310+2463. Sensibilitatea poate fi crescuta semnificativ prin fortarea AGC max(pin 14 CXD1310 la masa prin rezistor de 2k2) dar va creste si nivelul zgomotului. Eventual poti face si modificarea pentru AGC manual-implica taierea unui traseu pe cablaj. Eu i-am facut doar modificarea pentru AGCmax. Detalii pentru mod gasesti la http://wpk.saao.ac.za/1004x/index.html -Am modificat si una cu chipset LG dar este mai putin sensibila. -o surpriza deosebita am avut-o de la o camera color luata pe okazii.ro cu 160lei. CCD Sony EXView HAD II, 700TVL, OSD, Control AGC(in trepte), DNR, posibil mod A/N, fara Sens-up(din pacate). Este cea mai sensibila din toate testate. Cu AGC nivel 30 este echivalenta cu Vision cu sens-up 8x si AGC low. Desigur ca o importanta majora o are lentila- un f cat mai mic ajuta. -Mi-am mai cumparat o camera zilele trecute (A/N, Sony ExView 1/3", 0,003lux). Am crezut ca este o alta implementare a modulului 1004x de la RF Concepts(si pretul este acelasi). Insa in interior am gasit un main-board mai mare 70x50mm(1004x are 32x32), CCD-ul este pe o placa separata cu cateva condensatoare de decuplare si etajul de amplificare video. Placuta de iesire are si un DIP-switch(x4) pentru control AGC(normal/max dupa cum am constatat mai tarziu), BLC si E/AI. I-am facut deja modificarile AGC max si AGC manual. Testele indoor arata promitator. Astept o noapte cu cer senin pentru testare pe stele. Cer senin! Marius