----------------------------------- Dbird 23 Noi 2013 16:37 Monoped pentru binoclu 10x50 ----------------------------------- De ce nu am avea putin grija si de omniprezentul 10x50 ? Fiecare dintre noi are un binoclu asa zis “pentru tinut in mana”. In general de pana la 1000 de grame greutate. Foarte avantajos deoarece putem face observatii astro destul de interesante si foarte rapid. Dar daca fara sa renuntam prea mult la comoditate am castiga circa 60 – 70 % stabilitate ? Va propun acest lucru prin realizarea unui monopod extrem de ieftin si usor de facut, dar si cu o manevrablitate mare, libertate in mai toate axele si o mare usurinta in manevrare (timp de executie circa 10 minute). Am plecat de la un stergator de parchet (gasit in Kaufland in valoare de 12 Roni - elementul esential al acestuia este articulatia de la baza care nu are limitari -> poate descrie o semisfera si articulatia de la capat), un micro trepied foto cu picioare maleabile (tot ieftin, nu retin pretul), si ceva banda de lipit maro (mai lata). In poza 1 se vede modelul de stergator. In poza 2 se vad cele 2 decupaturi ce trebuiesc facute in manerul stergatorului (pentru a imobiliza microtrepiedul mai usor) cu o panza de bomfaer sau un cutit cu zimti. Atentie nu fortati in zona de rotatie pentru a nu mari jocul imbinarii (capatul rotativ este deosebit de util in final). In poza 3 se vede cum “montam” micro trepiedul in coada stergatorului. Se imobilizeaza cu banda de lipit, strangandu-se bine. In poza 5 vedem rezutatul final (putem monta adaptorul de binoclu). In poza 6 o vedere de ansamblu cu monopedul desfacut si strans. Acum ne putem aseza pe un scaun, punem (sau nu) piciorul pe baza de sprijin, si privim prin binoclu. Lungimea monopedului de regleaza usor prin rotatie, unghiul de la baza monopedului nu are limitari, si mai avem si o rotatie in plan (360 grade) in partea de sus. Comod (mai ales ca stam pe un scaun) destul de efficient caci reducem tremuratul cu peste 60%, usor si rapid manevrabil si de ce nu sistemul este total reversibil , partile utilizate pot sa isi reintre oricand in destinatiile initiale. Cer senin tuturor!