----------------------------------- tavi 84 16 Iul 2013 11:33 ----------------------------------- Revin cu unele precizari.Initial nu am demontat binoclul Bresser deoarece nu am dorit sa dezlipesc capacelul de cauciuc care masca surubul din capatul axului portocular.Dupa ce mi-a trecut prin cap sa desurubez pe cel din interiorul rotitei de focalizare,am constatat urmatoarele;antireflexul albastrui e prezent doar pe fata externa,mai putin curbata a lentilei de camp,insa lentila e din sticla ,nu din plastic,ca la multe alte binocluri ieftine(cel Auriol,un binoclu Exakta 8x40,unul Praktica 8x21);diafragma de camp are 22.7 mm,ceea ce corespunde cu un camp vizual de 5.4 grade impreuna cu obiectivele de 60 mm,la F/D=4.Marimea campului mai e verificata prin incadrarea stelelor alfa si beta Ursae Majoris pe marginea lui,stele situate la o distanta unghiulara de 5 grade 23 minute de arc una de cealalta.Campul aparent e deci de circa 48 grade.Antireflexul mai e prezent pe ambele prisme,iar partea filetata a tuburilor portobiectiv e din aluminiu,restul tubului fiind din plastic injectat peste partea de aluminiu.Constructia mai mult din plastic a binoclului are macar avantajul greutatii reduse,de numai 1030 grame :P