----------------------------------- Teo 06 Feb 2013 21:23 ----------------------------------- Nu ai neaparat nevoie de zeci sau sute de cadre pentru stacking. Raportul semnal/zgomot creste cu radacina patrata a numarului de cadre. Deci, daca ai patru cadre, raportul asta se dubleaza. La planete, raportul semnal zgomot este foarte mic, de aia ai nevoie de cat mai multe cadre. E corect. De aceea am si spus ca nu pun mai presus tehnica unor cadre unice si nu spun ca ar oferi mai multe detalii decat mai multe cadre suprapuse. Afirmatia mea se referea strict la poza lui. Sunt intru totul de acord ca stackingul pe cadre bune conduce la detalii foarte frumoase fata de imaginile "single frame". Sugestia mea fata de imaginea colegului noastru se referea doar la o alternativa, sa incerce si un cadru singular in speranta ca ii va iesi o poza mai buna. Personal in cadrele mele am scos mai multe detalii decat a reusit el la acea data in fotografia respectiva obtinuta prin suprapuneri de mai multe cadre. Asta este tot ce i-am spus, in speranta ca va obtine ceva mai bun. Eu nu indemn si nu am indemnat pe nimeni intr-o directie gresita . De aceea am spus ca nu are rost sa continuam aceasta discutie cand am explicat din start ceea ce explic si acum. De lipsa unui ton civilizat nu cred ca se pune problema. Daca tonul discutiei ar aluneca pe un fagas neplacut m-as opri deoarece nu imi sta in caracter sa intretin conflicte. Daca ai echipament si faci astro-foto ar fi frumos si util pentru toti membrii forumului ( inclusiv pt. mine ) sa postezi imagini obtinute de tine la categoriile respective si sa explici eventualele tehnici utilizate. Din asta am invata cu totii. Eu inca nu am o camera buna care sa filmeze, asa ca voi continua un timp pe cadre singulare sau cel mult voi face suprapuneri, dar pe un numar restrans de fotografii. Numai bine !