----------------------------------- Erwin 28 Ian 2013 18:43 ----------------------------------- Alexandru: Circuitul cu ULN2003 nu este bun pentru motorul bipolar pe care vrea să-l folosească, ar merge la un motor unipolar de genul celor folosite în imprimante vechi cu ace. E nevoie de un driver tip bridge. La discuția cu StarChild am stabilit că va folosi un driver gata făcut, rămâne de făcut un circuit simplu de comandă în impulsuri. Pentru început am propus un circuit de ceas electronic de perete/masă care are tactul de o secundă stabilizat cu cuarț apoi un circuit monostabil cu 555 cu 2 viteze: urmărire și viteză mare pentru repoziționare selectabile cu un comutator. Pentru viteza de urmărire în circuit este un semireglabil pentru a regla fin frecvența impulsurilor de urmărire pentru a obtine viteza siderală. Pentru viteza de repoziționare merge o rezistență simplă care va șunta semireglabilul. Driverul are intrare pentru sens așa că acolo va fi un comutator simplu on-off. Singura problemă este că nu știu dacă circuitul cu 555 este suficient de stabil în timp. Circuitul de ceas obișnuit nu are posibilitatea de a regla tactul pe o plajă suficientă sau chiar deloc așa că nu știu dacă se poate obține exact viteza siderală care este diferită de timpul UTC.