----------------------------------- StarChild 28 Ian 2013 17:27 ----------------------------------- @valy: probabil editam post-ul cand ai scris si tu. Este adevarat, nu am controlerul in lista fiindca nu ma pricep la chestia asta. Am auzit despre Arduino multe pareri si in general foarte bune, dar imi depasesc abilitatile. Am sa vad cine ma poate ajta cu partea asta. In principiu controlerul trebuie sa stie urmatoarele chestii: - directie - deplasare viteza mare (pasi intregi)... nu am nevoie de precizie aici, am nevoie doar de posibilitate de "resetare" rapida a pozitiei. - deplasare medie (jumatati de pasi, sau chiar 1/4 pasi) ptr o pozitionare relativ precisa. - deplasare fina (1/8 pana la 1/16) ptr a regla viteza de urmarie. Aici as avea nevoie de posibilitatea de reglare f fina...eventual cu un potentiometru sau ceva similar. legat de driver-ul care l-ai pus, ala l-am ales si eu initial dar suporta curenti mai mici decat am nevoie la motorul respectiv (1.7A cere motorul, si driverul scoate max 0.75A) Asa imi imaginez eu sistemul, poate imi scapa ceva, sau vorbesc prostii :oops: