----------------------------------- alex1209 10 Iul 2012 09:37 NU PRIVITI SOARELE PRIN TELESCOP CAND ESTE LA ORIZONT ----------------------------------- Astazi dimineata am iesit sa vad si eu Jupiter prin luneta mea si intre timp se mai luminase, vedeam intr-un geam o reflexie a soarelui, era un rosu aprins, se putea observa prin orice Luneta/telescop. NU INCERCATI SA PRIVITI SOARELE PRIN TELESCOP FARA FILTRU ATUNCI CAND ESTE LA ORIZONT? Inteleg, am facut o greseala, nu o voi mai face dupa tot ce mi-ati spus :oops: ----------------------------------- ursamajor 10 Iul 2012 09:42 ----------------------------------- E un fel de joacă cu focul ce faci tu. Atenție mare că nu-ți trebuie mult să faci leziuni oculare! Un crâmpei de folie solară ND5 (pentru vizual) e vreo 20 lei, la unii comercianți. E suficientă să-ți faci singur filtru full aperture. Eu așa am procedat și pentru telescopul de 200 și pentru luneta de 90. Și poți privi/fotografia Soarele toată ziua. ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 09:45 ----------------------------------- Cu soarele la orizont ies poze artistice, din pacate filtrul natural e plin de turbulente, orice detaliu e estompat. Dar ai grija sa nu te ia valul si sa te parlesti. Spor. ----------------------------------- alex1209 10 Iul 2012 09:50 ----------------------------------- ursamajor, nu era deloc puternic cand m-am uitat, vorbesc serios si valy ai dreptate, multe turbulente, dar tot se vedea ceva :P ----------------------------------- Daniyyel 10 Iul 2012 09:50 ----------------------------------- Exact! Ursamajor are mare dreptate. Poate acum nu iti dai seama, da daca mai faci vreo cateva observatii de genul, se slabeste "diafragma" ochiului ca sa o iau in termeni foto si pe langa asta apar si leziuni pe retina. Si asa slabesc ei odata cu trecerea anilor si nu cred ca vrei sa o accelerezi! Adevarat soarele este mult mai slab la orizont imediat cum rasare. O data in viata hai sa zic cu indulgenta ca merge sa arunci 2-3 secunde cand e la orizont - dar nu incurajez pe nimeni sa o faca! L-am vazut si eu la tranzitul lui Venus la rasarit, dar era acoperit de o pelicula fina de nori si ii mai lua si aceea din putere! ----------------------------------- ursamajor 10 Iul 2012 09:56 ----------------------------------- ursamajor, nu era deloc puternic cand m-am uitat, vorbesc serios Mă, nu te juca cu focul (solar)! Roagă-l pe taică-tău să-ți dea cât dă pe 2 pachete de țigări și comandă o bucată de folie. Îți meșterești singur filtrul apoi, și-ai să ai ce vedea cu luneta permanent, că entuzist văd că ești, ceea ce e bine. ----------------------------------- alex1209 10 Iul 2012 10:06 ----------------------------------- La ce fel de magazine se gaseste folia solara? ----------------------------------- micrenda 10 Iul 2012 10:18 ----------------------------------- The most dangerous thing about to see the sun is the UV radiations. They does produce pains in your eye and you cannot to see them (because our eye is not able to see them) but they are able to silently damage your eye. A piece of AstroSolar for visual use will give you the best images of our sun. You can find it in any astronomical shop in Romania. ----------------------------------- micrenda 10 Iul 2012 10:20 ----------------------------------- If you are from Bucuresti you can find them here: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWSF ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 10:31 ----------------------------------- Daca soarele e la orizont cu filtru nu poti face poze, timpul de expunere ar iesi foarte lung (~1 sec) chiar si cu filtru foto care e mai transparent. Daca faci poze, foloseste live view ca sa n-ai probleme in cazul ca nu vrei sa pui filtru solar. Pentru vizual nu stiu ce sa zic, daca micrenda are dreptate insamna ca fie nu privesti deloc, sau, daca chiar vrei, ia un filtru solar. ----------------------------------- alex1209 10 Iul 2012 10:34 ----------------------------------- am inteles, va multumesc tuturor thank you micrenda for your suggestion ----------------------------------- UFO 10 Iul 2012 10:49 ----------------------------------- GALILEO GALILEI a mai făcut așa, și a ORBIT ! Spectrul vizibil + infraroșu + ultraviolet. Deci, dacă ai un gram de minte, o să încetezi cu metoda expusă mai sus. Nu te joci doar cu focul, ci cu lumina ochilor tăi. Pun pariu că deja ți-au mai scăzut câteva dioptrii. Nu recomand să îi urmați exemplul. Acest thread trebuie șters sau scris mare cu roșu că e o prostie să te uiți la Soare fără filtre. p.s. un filtru solar e doar câțiva lei. ----------------------------------- dragos.n 10 Iul 2012 11:12 ----------------------------------- Perfect de acord cu UFO. Titlul trebuie schimbat, pentru ca poate induce in eroare pe cei ce nu au rabdare sa citeasca tot, si eventual, topicul bine periat. ----------------------------------- MrMxyzptlk 10 Iul 2012 11:26 ----------------------------------- "Studies have shown that permanent damage to the eyes can result from prolonged exposure to the sun without adequate protection. Ultra violet (UV) light is the component of sunlight most responsible for eye damage. Excessive exposure, especially from light reflected from sand, snow or pavement, can produce a burn on the surface of the eye. Like a sunburn on the skin, eye surface burns are usually painful, but temporary. Of more concern is the cumulative damage of repeated exposure that may contribute to chronic eye disease. UV exposure can affect not only its surface, but also its internal structures (the lens and retina). UV light is a risk factor in the development of pterygium (a growth that invades the corner of the eyes), cataracts (clouding of the lens) and macular degeneration (breakdown of the macula)." Ideea este ca un telescop aduna razele solare, asa si razele UV. Nu observi, este posibil sa te uiti, si probabil ca ai facut odata nu esti in pericol, insa iti imaginezi ca la razele UV la care ai expus ochii probabil reprezinta de 100 de ori cat ai fii expus daca nu te-ai fii uitat cu telescopul. Mai faci cateva data aceasta figura, si peste cativa ani te trezesti cu probleme majore la ochi si n-o sa stii oare de unde ... Nu merita riscul. ----------------------------------- alex1209 10 Iul 2012 13:12 ----------------------------------- filtru solar ND5 sau ND 3,8 Care este diferenta? ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 13:19 ----------------------------------- Filtrul AstroSolar este disponibil in doua densitati diferite. In densitatea ND 5 filtrul este bun pentru utilizarea vizuala in telescop. In densitatea ND 3,8 filtrul se poate folosi doar pentru astrofotografie. Filtrul AstroSolar ND 3,8 permite timpi de expunere scurti de 1/1000 sec. Nu folositi filtrul AstroSolar ND 3,8 pentru observatii vizuale! http://skywatcher.ro/Baader/filtru_solar.htm ----------------------------------- Erwin 10 Iul 2012 13:25 ----------------------------------- ND5 este filtrul pentru vizual, ND3.8 este pentru foto. Nu este recomandat să te uiți prin ND3.8 cu ochii pentru că transmite mai multă lumină, dar poți face poze și prin ND5 (cu timp de expunere ușor mai lung sau sensibilitate ISO mai mare). Personal am făcut observații cu ND5 și câteva poze prin ocular. Se văd foarte bine petele însă rezoluția pozei este mai slabă decât ceea ce se poate vedea cu ochii. ----------------------------------- ursamajor 10 Iul 2012 13:25 ----------------------------------- filtru solar ND5 sau ND 3,8 Care este diferenta? Ți-am scris deja în prima postare. ----------------------------------- MrMxyzptlk 10 Iul 2012 14:38 ----------------------------------- ND 5 este pt observatii vizuale ND 3.8 este numai pentru fotografiere ----------------------------------- Jimmy2016 17 Mai 2016 07:10 ----------------------------------- Din seria "ASA NU", am dat astazi peste o poza, si m-am gandit ca asta e locul potrivit unde sa o postez, aviz celor care incearca sa priveasca Soarele fara filtru solar adecvat... ----------------------------------- Jimmy2016 17 Mai 2016 07:30 ----------------------------------- Imi pare rau, nu merge, si nu o pot incarca in format GIF. Era foarte explicit ce se intampla cu globul ocular atunci cand intra in "raza focala"... Ideea e aceeasi: Prajire instanta!!!